Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 5°C -3°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Pogoda będzie zależeć od
  "humorów rosyjskiego wyżu"

  12-02-2018 09:22 Tomasz Wasilewski o pogodzie w nadchodzących dniach

  Mroźny rosyjski wyż

  Shutterstock

  Choć do Polski wtargnęło cieplejsze powietrze znad Atlantyku, już wkrótce być może będzie zmuszone do odwrotu. Przyczyną tego stanu rzeczy będzie mroźny rosyjski wyż, który napiera na Polskę.

  Prezenter Tomasz Wasilewski tłumaczy, że w Polsce mróz obecnie nieco ustępuje, za to możemy spodziewać się opadów deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Wasilewski wyjaśnia, że ma to związek z układem niskiego ciśnienia, który napłynął znad Atlantyku.

  - Do Polski dotarł front atmosferyczny, przez co dziś o poranku w wielu miejscach w Polsce pada śnieg lub śnieg z deszczem - tłumaczy. - Jest to związane z niżem, który znajduje się obecnie nad Szwecją - dodaje.

  Mroźny rosyjski wyż

  Jak tłumaczy prezenter, ten zokludowany - a więc powstały w wyniku zmieszania się ciepłych i chłodnych mas powietrza - front przecina obecnie Polskę.

  - Po zachodniej stronie Polski mamy łagodne i ciepłe atlantyckie powietrze. Po tej stronie frontu temperatura jest dodatnia - zapewnia prezenter i zauważa, że w krajach Europy Zachodniej ten sam front prowadzi do wysokich jak na tę porę roku wartości temperatury. We Francji jest 7 stopni Celsjusza.

  Front ten powinien co prawda przedostać się dalej na wschód, jednak - jak tłumaczy Wasilewski - napotyka "potężnego przeciwnika". Jest nim mroźny rosyjski wyż.

  Obejrzyj drugą część nagrania:

  Przeszkoda nie do pokonania

  - W Moskwie nie ma co prawda aż tak mroźnej temperatury, bo jedynie -7 stopni Celsjusza, ale na północ od Moskwy są nawet -22 stopnie Celsjusza. Ten mroźny wyż to przeszkoda nie do pokonania dla łagodnego atlantyckiego powietrza - komentuje.

  Wasilewski tłumaczy, że choć wyż nieco ustąpił, czemu zawdzięczamy pierwszy od dawna poranek z dodatnią temperaturą na zachodzie kraju, sytuacja jest dynamiczna.

  - Już pojutrze ten wyż zacznie się odradzać na południu Polski i zacznie przybierać na sile i przemieści się w stronę Polski - wyjaśnia prezenter. - Oznacza to, że mroźny wyż wypchnie to łagodne atlantyckie powietrze z powrotem w stronę Europy Zachodniej, a do nas znów napłynie mroźne powietrze - dodał. - Wszystko zależy od humorów rosyjskiego wyżu - stwierdził.

  Obejrzyj całe nagranie:


 • nic nie chcewmy od ruskich
  nic od was nie chcemy zabierzcie sobie wyze, my chcemy nize najlepiej te znad Atlantyku
  ~snake venom /2018-02-12 10:39
 • re:
  tvn komentuje mapę Venstusky, która wystarcza za wszystko
  zdelegalizować myślistwo /2018-02-12 10:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...