Informacje
 • "Polska będzie objęta najsilniejszym uderzeniem mroźnej pogody". Nocami nawet -20 stopni

  19-02-2018 08:46 Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższym czasie

  W weekend zima uderzy z przytupem

  Randy Merrlll/flickr (CC-BY-SA 2.0), ECMWF

  W połowie tygodnia zaczniemy odczuwać wyraźny spadek temperatury - powiedział we "Wstajesz i wiesz" prezenter pogody TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Z Arktyki zacznie napływać zimne powietrze. Bardzo niska temperatura pojawi się półtora kilometra nad naszymi głowami, jednak - jak prognozował Wasilewski - "jeżeli się rozpogodzi, to taka temperatura - może minus 17, może minus 18, a może nawet minus 21 stopni - będzie w Polsce nocami przy powierzchni ziemi".

  W poniedziałek rano na obszarze Skandynawii panował tęgi mróz. Miejscami na jej północy temperatura spadła do nawet -32 stopni Celsjusza.

  - Tam jest magazyn mrozu - powiedział Wasilewski. - To mroźne powietrze lada moment zacznie się zsuwać do Europy Środkowej - prognozował.

  Jajowaty wyż sprowadzi mróz

  W najbliższych dniach pogodą w Europie Środkowej - a więc także w Polsce - będzie sterował wyż, kształtujący się nad Skandynawią.

  - Ten wyż to będzie taka blokada, która sprawi, że nie dopłynie ciepło z zachodu, znad oceanu, zaś nadejdzie mroźne powietrze - tłumaczył Wasilewski. Wyż ma mieć kształt "jaja", rozciągającego się na obszarze całego Półwyspu Skandynawskiego i sięgającego dalej po Danię.

  Mroźne powietrze będzie mogło nasunąć się z północy dzięki ruchowi powietrza charakterystycznemu dla ośrodków wysokiego ciśnienia. W takim układzie barycznym masy przemieszczają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To pociągnie ze sobą mróz.

  - Z tego wyniknie taka sytuacja, że prosto z Arktyki napłynie mroźne powietrze - powiedział prezenter. - Przez Skandynawię i częściowo przez Rosję od czwartku zacznie ono do nas docierać. Wtedy zaczniemy odczuwać wyraźny spadek temperatury - prognozował Wasilewski.

  Należy również zaznaczyć, że ten wyż będzie "bardzo mocny" - miejscami w jego centrum ciśnienie może wzrosnąć ponad 1040 hPa. Ciepłe powietrze przesunie się po jego zachodniej krawędzi, wędrując daleko na północ i nie docierając do Europy Środkowej.

  W weekend uderzenie mrozu

  W konsekwencji powstającego układu ciśnienia na wysokości półtora kilometra nad naszymi głowami będzie bardzo niska temperatura. Właśnie na obszarze Polski (oraz Ukrainy i miejscami Rumunii) na mapach synoptycznych widać przebiegającą izotermę -20 st. C.

  - Jeżeli się rozpogodzi to taka temperatura, może -17, może -18, a może nawet -21 stopni, będzie w Polsce nocami przy powierzchni ziemi - prognozował prezenter. - Spodziewamy się, że Polska będzie objęta tym najsilniejszym uderzeniem mroźnej pogody.

  Najniższej temperatury spodziewamy się pod koniec bieżącego tygodnia i na początku następnego.

  - Jak będziemy już w epicentrum tego mrozu, czyli 25 i 26 lutego, to powinno być pogodnie, słonecznie i wyżowo. W dzień będzie może nie największy mróz, bo -8, -10 stopni, ale nocami przy tych rozpogodzeniach może być -20 czy minus kilkanaście stopni - zaznaczył Wasilewski.

  Cała Europa ostrzega

  - Niech was nie zwiedzie łagodny początek tego tygodnia, bo skończy się on zupełnie inaczej - mówił Wasilewski, przytaczając prognozy brytyjskich meteorologów. Mają oni na myśli nie tylko Europę Środkową, ale również Zachodnią - Wielką Brytanię, Francję, Beneluks.

  Swoje prognozy zmodyfikowali także Rosjanie. W pierwszej wersji przewidywali, że do Europy wiosna nadejdzie już w lutym.

  - Pod koniec lutego i na początku marca na przykład w Warszawie, czyli środkowo-wschodniej części kraju będzie od -17 do -22 stopni - poinformował o prognozach Rosjan prezenter. Podkreślił, że przed mrozem ostrzegają wszystkie ośrodki meteorologiczne Europy Wschodniej, Środkowej i Zachodniej.

  Nie chowajmy więc do szaf ciepłych ubrań - zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

 • super że będzie mróz
  zima bez mrozu to nie zima! krioterapia za darmo :D
  ~andzia /2018-02-20 13:39
 • armagiedon
  NO nic tylko urlop trzeba wziac i juz sie zaopatrzyc w wungiel i inne akcesoria do mrozu ehh tak strasza jakby to pierwszy raz w polsce mialy byc mrozy
  ~nerwus /2018-02-20 13:14
 • Nie wierzę.
  Skończy się na -4
  ~arek /2018-02-19 20:31
 • Mrozne pożegnanie meteorologicznej zimy
  Chyba trochę przesady z tymi ostrzeżeniami.W końcu mamy zimę i takie spadki temperatury nie powinny nikogo dziwić. Luty postanowił godnie pożegnać meteorologiczną zimę,tak jak przystało na ten miesiąc.Fakt,że nastąpi całkowita blokada napływu ciepła znad oceanu,ale ok.1 marca cieplejsze powietrze może napłynąć znad M.Sródziemnego,a tego wariantu Rosjanie nie biorą pod uwagę.
  ~Lech /2018-02-19 18:09
 • przestancie juz straszyc
  to jest takie wrozenie z fusow
  ~nerwus /2018-02-19 18:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...