Informacje
 • Biało na południu Europy.
  Śniegu będzie jeszcze przybywać

  21-02-2018 20:19 Opady potrwają przynajmniej do piątku
  Prognozowane opady dla Europy Południowej od środy do piątku Ventusky.com

  Intensywne opady śniegu i utrudnienia na drogach. Tak wygląda obecnie codzienność mieszkańców Chorwacji. W większości regionów obowiązują ostrzeżenia, a śniegu będzie jeszcze przybywać.

  Ostatnie dni były zimne, a śnieg będzie padał do piątku. Na autostradzie między Zagrzebiem a Morzem Adriatyckim w mieście Delnice warstwa śniegu wyniosła 81 centymetrów.

  Ta zimowa atmosfera skutecznie utrudnia ruch na górskich drogach. Zalecane jest korzystanie z zimowego ekwipunku i łańcuchów na kołach.

  Jak informuje Chorwacki Instytut Hydrometeorologiczny, śnieg pada wszędzie poza stolicą - Zagrzebiem. Miejscami w górach spadło go nawet dwa metry.

  W Chorwacji w czwartek w większości regionów obowiązują ostrzeżenia przed opadami śniegu, a na wybrzeżu także przed silnym wiatrem.

  Śnieżne południe

  W piątek biało zrobi się w Lublanie, Zagrzebiu i jednym z większych austriackich miast - Graz. Opady mogą przyczynić się do utrudnień w komunikacji lądowej oraz opóźnień samolotów.

  - Innym powodem do niepokoju mogą być przerwy w dostawie prądu - śnieg będzie mokry i ciężki - podkreśla meteorolog AccuWeather Tyler Roys.

  Biało w Bośni i Hercegowinie

  Ucierpieć może również Sarajewo. Prognozowany dla miasta opad wyniesie od 15 do 30 litrów na metr kwadratowy. Tyle spadnie w czwartek tuż przed nadejściem cieplejszego powietrza, które zamieni śnieżyce w deszcz.

  Sumę opadów śniegu zazwyczaj podaje się w centymetrach. W niektórych wypadkach używa się jednak miary w litrach na metr kwadratowy. Dzieje się tak szczególnie w przypadku prognozowanych opadów mokrego, ciężkiego śniegu - jednostka określa ilość zawartej w nim wody. Aby ją zmierzyć, pobiera się śnieg do wysokiej menzurki i przetapia. Jeden metr sześcienny wody waży tonę zaś taka sama objętość świeżego puchu 100 kilogramów.

  Świeży śnieg w mroźne dni zawiera niewiele wody, dlatego podaje się go w centymetrach.

  Śnieżyce i ulewy

  Kolejna fala zimnego powietrza oraz opadów śniegu nadciągnie nad region w weekend i utrzyma się do początku przyszłego tygodnia.

  Porządnie sypnie również w Apeninach na obszarze północnych i środkowych Włoch. Opady potrwają do piątku. - Prognozuje się sumę opadów sięgającą 30 centymetrów. Wywoła to problemy w transporcie. Wzrośnie również ryzyko wywołania lawin - przewidywał Roys.

  Śnieg ominie obszary położone od wybrzeża południowych i wschodnich Włoch po zachodnie Bałkany. Spodziewane są jednak intensywne opady deszczu. Istnieje również ryzyko występowania tam powodzi.

  Od Włoch do Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji może spaść od 25 do nawet 75 l/mkw.

  Tereny najbardziej narażone na powstanie powodzi i utrudnień drogowych dotyczą popularnych wśród turystów chorwackich miast - Zadaru i Splitu - oraz stolicy Czarnogóry - Podgoricy. Zagrożony jest również rejon od Rawenny do Pescary na wschodnim włoskim wybrzeżu.

 • CIEKAWE
  Oni tam nawet pieców nie mają, a miejscowość Delnice co roku tak zasypuje , mam tam znajowmych
  ~CRO /2018-02-22 13:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...