Informacje
 • Podwodne jaskinie pełne tajemnic.
  Niektóre z nich właśnie zostały odkryte

  21-02-2018 20:51 Odkrycie wstrząsnęło światem archeologicznym
  Dominik Graczyk o nurkowaniu jaskiniowym w Meksyku TVN24

  Archeolodzy, którzy eksplorowali największą na świecie podwodną jaskinię, odkryli w niej między innymi szczątki ludzkie. Liczą sobie one co najmniej dziewięć tysięcy lat.

  To odkrycie wstrząsnęło światem archeologicznym. Grupa nurków porównała niedawno wielkość dwóch podwodnych jaskiń we wschodnim Meksyku, aby zdecydować, która z nich powinna nosić miano największej na Ziemi. Przypadkowo dokonali odkrycia, które może rzucić nowe światło na starożytną cywilizację Majów.

  Archeolodzy mówią o tym miejscu "kapsuła czasu". - W dużej części 3-5 tysięcy lat temu były to jaskinie suche, w których mieszkali nasi przodkowie. Później zostały one zalane, ponieważ podniósł się poziom wód - mówił nurek jaskiniowy Tomasz Krawiecki.

  Podwodny świat Majów

  Cały system jaskiń, znany jako Sac Actun, znajduje się w pobliżu nadmorskiej miejscowości Tulum i liczy w sumie 347 kilometrów. Badacze oznajmili, że znaleźli 248 naturalnych studni krasowych utworzonych w skale wapiennej.

  Niegdyś lud Majów opierał na ich sieci swoje miasta, stąd też te podziemne wody noszą nazwę "cenote". Niektóre z nich nabrały szczególnego znaczenia religijnego dla Majów, a ich potomkowie wciąż zamieszkują ten region.

  Jak podało Ministerstwo Kultury Meksyku, oprócz ludzkich szczątków znaleziono w jaskiniach także kości gigantycznych leniwców, pradawnych słoni i wymarłych niedźwiedzi z okresu plejstocenu. Pewne z odkrytych artefaktów liczą sobie nawet 10 tysięcy lat.

  Śmieci poważnym zagrożeniem

  Wydobyto już sto bezcennych znalezisk, między innymi szczątki i ceramikę. Niestety, są one niszczone przez pobliskie wysypisko śmieci - zanieczyszczenia wsiąkają w glebę, a później toksyczne substancje wraz z wodami gruntowymi trafiają do jaskiń.

  - Głównym zagrożeniem jest zanieczyszczenie środowiska. Odpady uszkadzają między innymi szczątki - mówił powiedział Guillermo de Anda, naukowiec z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH).

  - Wielu niefrasobliwych nurków często niszczy rzeczy, które przyroda tworzyła przez kilka tysięcy lat - przyznał Krawiecki.

  Przełomowe odkrycie

  - Myślę, że to jest niesamowite. Bez wątpienia to najważniejsze podwodne stanowisko archeologiczne na świecie - powiedział De Anda, który jest także dyrektorem Maya Gran Acuifero - projektu poświęconego badaniu i zachowaniu podziemnych wód półwyspu Jukatan.

  Według INAH poziom wody wzrósł o 100 metrów pod koniec epoki lodowcowej, zalewając w ten sposób system jaskiń i prowadząc do idealnych warunków dla zachowania pozostałości wymarłej megafauny z okresu plejstocenu.

  Plejstocen, jako epoka geologiczna, trwał między 2,6 miliona do około 11 700 lat temu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...