Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 7°C 0°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń

Informacje

 • Zbliża się zmiana czasu.
  Stracimy godzinę snu

  19-03-2018 13:28

  Możliwe, że to już ostatni raz

  Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie? TVN24

  W najbliższy weekend będziemy spać godzinę krócej. Spowodowane jest to zmianą czasu z zimowego na letni.

  W nadchodzący weekend będziemy spać o godzinę krócej w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, zegarki przestawia się w ostatnią niedzielę marca. W tym roku w nocy z 24 na 25 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3.

  Po co przestawiamy zegarki

  Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczyniać do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego. Dzięki przesunięciu wskazówek zegarków od najbliższego weekendu słońce będzie wstawać i zachodzić o godzinę później. Oznacza to, że zyskamy nieco więcej dnia po pracy, kosztem jego utraty przed godziną 6, gdy większość z nas jeszcze śpi. Ma się to również przyczynić do oszczędności energii - teoretycznie wieczorem o godzinę krócej będziemy korzystać ze sztucznego oświetlenia.

  Zmiana czasu może także nieść ze sobą negatywne skutki związane z koniecznością przestawienia naszego zegara biologicznego. Możemy odczuć między innymi większe rozdrażnienie i mieć większy problem ze wstawaniem. Co do zasadności i skutków przestawiania zegarków głosy są podzielone.

  To może być ostatnia zmiana czasu

  Podział na czas zimowy i letni obowiązuje w blisko 70 krajach na świecie. Takie rozróżnienie stosuje się we wszystkich państwach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

  W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

  Europosłowie zwrócili uwagę, że choć badania nie dały jednoznacznych wyników, wskazują na negatywny wpływ przestawiania zegarków na ludzkie zdrowie. Na początku lutego zmianą czasu zajęła się Komisja Europejska i, jeśli okaże się to koniecznie, zostanie przeprowadzona propozycja zmian.

  Sprawa wywołuje zainteresowanie nie tylko w Polsce, gdzie propozycję odnośnie zmiany czasu skierowało do parlamentu PSL. W Finlandii petycja w tej sprawie została podpisana przez 70 tysięcy osób.

  Więcej na ten temat na portalu TVN24 BIS.

 • Czas letni
  Obecnie czasem prawidłowym jest czas zimowy, ale na co nam jasno rano skoro, większość prac robimy po pracy, często po 16-18 !!! Jedyna opcja jaka jest do zaakceptowania przez Polskę to pozostanie przy czasie letnim! Niemcy są bardziej na zachód to może im to takiej równicy nie robi, ale nam tak. Zawsze po zmianie czasu na letni można zrobić znacznie więcej rzeczy i aż chce się żyć. Zima jest tragiczna.
  Baran_Piotr /2018-03-20 15:55
 • Zmienić o pół godziny jak się nie można dogadać.
  Zmienić o pół godziny jak się nie można dogadać.
  ~ober_fest /2018-03-20 12:57
 • Nic nie stracimy!
  Teraz tracimy poranki. U mnie widno jest już o 6 , później świtać będzie po 3 rano, więc to jest ogromna strata.
  ~Olo /2018-03-20 10:19
 • Jak długo jeszcze...
  ...będziemy przerabiać te idiotyczne zmiany czasu? Już się mówiło o zakończeniu tej nie dającej nic poza ogólnym zamieszaniem procedury. Czy są gdzieś mądrzy ludzie władni zakończyć ten absurd? Byle nie tak, jak planowali posłowie PSL-u, czyli pozostawiając na zawsze czas letni, który w istocie jest czasem kijowskim. Tak mają na Białorusi, gdzie przez cały rok obowiązuje czas moskiewski, co przejawia się m.in. bardzo późnym wschodem Słońca zimą - o godz. 9 rano jest jeszcze noc.
  ~Michu /2018-03-19 21:31
 • zimowy czasem naturalnym
  nie zminiac juz
  ~alf /2018-03-19 20:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...