Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 6°C 1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Krajobraz z białego robi się fioletowy.
  Patrole krokusowe obroną przed turystami

  04-04-2018 12:18 Kwiecień to miesiąc krokusów
  Kwitnące w górach krokusy TVN24

  W kwietniu na tatrzańskich polanach kwitną krokusy. Niestety, czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Głównym są turyści spragnieni pięknych zdjęć, którymi będą mogli pochwalić się na portalach społecznościowych. Z odsieczą ruszą patrole krokusowe. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego szukają wolontariuszy, którzy zasilą ich szeregi.

  W Tatrach pierwsze krokusy zakwitły już w ostatnich dniach marca.

  - Natomiast w święta mieliśmy mały powrót zimy i te krokusy zostały przysypane przez śnieg - mówił na antenie TVN24 pracownik TPN Jan Krzeptowski-Sabała. Dodał, że dopiero teraz wychodzą znowu na wierzch.

  Najlepsze przed nami

  - To są dopiero pierwsze kwiaty. Szczytu kwitnienia możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu. O ile oczywiście pogoda się nie zmieni - podkreślił.

  W ubiegłym roku podczas kwitnienia krokusów rekordowym zainteresowaniem turystów cieszyła się Dolina Chochołowska, do której tylko w jeden kwietniowy weekend weszło 70 tysięcy osób.

  - Od 2016 roku w tym czasie obserwujemy masowy ruch turystyczny przede wszystkim w tej najpopularniejszej krokusowej dolinie, czyli Dolinie Chochołowskiej - zaznaczył Krzeptowski-Sabała.

  Fioletowy krajobraz

  - Krokus jest takim fenomenem przyrodniczym, bo ledwie tylko stopnieje śnieg, ledwie rozmarznie gleba, to miliony krokusów zakwitają jednocześnie, czyli z białego ten krajobraz zamienia się w fioletowy. Wiele osób chce to zobaczyć i sfotografować - opowiadał Krzeptowski-Sabała.

  I właśnie tutaj zaczynają się problemy. Jak podaje TPN, zdarzali się turyści, którzy rozkładali na kwiatach koce, chcieli rozpalać grille wśród krokusów, czy wjeżdżali w nie samochodem.

  - Nagminnie wchodzili w krokusy, aby zrobić sobie zdjęcie na ich tle i pochwalić się tym na profilach społecznościowych. To zachowanie naganne - powiedział koordynator wolontariatu w TPN Dariusz Giś, który zaapelował o zgłaszanie się wolontariuszy chętnych do pilnowania chronionych kwiatów.

  Dywany kwiatów

  Fioletowe krokusy szczególnie pięknie wyglądają na zielonych tatrzańskich polanach. Te kwiaty kwitną bujnie w miejscach, gdzie wypasane są owce. Choć największą popularnością wielbicieli krokusów cieszy się Dolina Chochołowska, można je znaleźć również na innych polanach na przykład w Dolinie Kościeliskiej czy na Kalatówkach.

  Na pomoc Tatrom

  TPN organizuje wolontariat regularnie w sezonie letnim i zimowym już od 2006 roku. Do zadań wolontariuszy, oprócz pilnowania ruchu turystycznego, należy sprzątanie szlaków czy edukowanie odwiedzających najwyższe polskie góry.

  Każdy wolontariusz otrzymuje legitymację zwalniającą z opłat za wstęp do TPN na określony czas, a także dostaje odzież służbową. Władze parku zapewniają także darmowe zakwaterowanie i transport lokalny. Aby zostać wolontariuszem, należy przysłać do TPN zgłoszenie drogą mailową lub skontaktować się telefonicznie. • Zamiast
  Zrobić jakiś wybieg do zdjęć, to mamy "nie deptać trawników".
  ~krokus /2018-04-03 21:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...