Informacje
 • Obudził się po 250 latach.
  Wulkan wyrzucił słupy popiołu

  20-04-2018 15:52 Możliwe wtórne erupcje
  Z wulkanu Fuego wydobywa się dym ENEX

  Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzega przed zbliżaniem się do wulkanu Mount Io. Obudził się on po 250 latach i grozi kolejnym wybuchem.

  Japoński wulkan Moun

  t Io położony na wyspie Kiusiu przebudził się z 250-letniego snu. W czwartek po południu (czasu lokalnego) wyrzucił z siebie półkilometrowy słup popiołu. Nie ma jednak doniesień o rannych ani zniszczeniach.

  Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali. Oznacza ono "nie zbliżać się do wulkanu". Z tego powodu ewakuowano ludność zamieszkującą chaty na zboczach góry.

  Niepewny spokój

  Władze poinformowały, że Mount Io uspokoił się w piątek przed południem, jednak wciąż przestrzega się okolicznych mieszkańców przed możliwymi wyrzutami skał i popiołu. JMA zaznacza, że w razie kolejnej erupcji popiół oraz potoki piroklastyczne (czyli mieszanina gazów wulkanicznych, popiołów oraz materiału skalnego) mogą się rozciągnąć na odległość dwóch kilometrów od stożka.

  Gdyby w sobotę doszło do erupcji, pył mógłby roznieść się na północ oraz na północny zachód od wierzchołka. Mogłoby to wpłynąć na ruch lotniczy w regionie.

  Możliwe coraz więcej wybuchów

  W Japonii znajduje się 110 aktywnych wulkanów. Erupcja Mount Io jest ostatnią z tegorocznych, do których doszło na obszarze łańcucha Kirishima. 15 marca wybuchł wulkan Shinmoedake. Według agencji informacyjnej Reutera pojawia się coraz więcej przesłanek, jakoby łańcuch wykazywał zwiększoną aktywność.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...