Gryzą, kąsają, żądlą, tratują. Te zwierzęta są najgroźniejsze dla ludzi

[object Object]
Najniebezpieczniejsze zwierzęta świataWikipedia, Unsplash
wideo 2/7

Rocznie setki tysięcy osób giną z powodu obrażeń zadanych przez zwierzęta. Których powinniśmy bać się najbardziej?

Zwierzęta w większości przypadków nie uśmiercają celowo. Często działają w obronie własnej, chcąc jedynie odpędzić intruza, którym może być człowiek. O to, które gatunki są najbardziej śmiercionośne, portal gizmodo.com zapytał pięciu profesorów.

Krowy groźniejsze od rekinów i węży

Opinia Dave'a Brasha, emerytowanego profesora psychologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego, behawiorysty zwierząt oraz autora licznych publikacji na ich temat

Zdanie profesora może być zaskakujące. Na obszarze Ameryki Północnej i Południowej najbardziej śmiercionośne są... krowy.

- Zapomnijmy o wężach, pumach, niedźwiedziach i innych. Krowy są duże, silne i nie zawsze posłuszne hodowcom - podkreśla Brash i dodaje, że zwierzęta te wydają się pokojowo nastawione wobec ludzi, jednak potrafią kopnąć czy stratować. Statystycznie w wyniku ataku rekina oraz ukąszenia węża ginie jeden Amerykanin rocznie. Przez krowy w tym samym czasie życie traci 20 mieszkańców tych kontynentów.

Niezwykle niebezpieczna... krowa (Jenny Hill/Unsplash)Jenny Hill/Unsplash

Brash na drugim miejscu śmiertelnej listy stawia pszczoły. Wszystko ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu.

Za najbardziej niebezpieczne zwierzę w Afryce profesor uznaje hipopotamy, które potrafią dość brutalnie bronić swoich legowisk. W Australii największe śmiertelne żniwo zbierają kangury, przyczyniając się do wielu wypadków drogowych.

- Jednak w skali całego świata, nie ma żadnych wątpliwości, to człowiek jest najbardziej śmiercionośnym i niebezpiecznym gatunkiem i, bez wątpienia, jedynym, który zagraża naszej całej planecie - podkreśla Brash.

Niepozorne hipopotamy nilowe (Paul Matirz/Wikipedia - CC BY SA 3.0)Paul Matirz/Wikipedia - CC BY SA 3.0

Dziesiątki tysięcy ofiar węży rocznie

Opinia Rory'ego Wilsona, profesora biologii morskiej Uniwersytetu w Swansea

Wilson przyznaje, że za najbardziej niebezpieczną dla człowieka grupę zwierząt można uznać jadowite węże. Według różnych danych w samej Birmie od ich ukąszenia może ginąć nawet 600 osób dziennie.

Zagrożenia czyhające na ludzi zmieniają się w zależności od tego, czy żyją w miastach, czy na wsi. Duży wpływ mają tutaj również zmiany środowiskowe.

W opinii profesora nasze życie zależy również od tego, jak zachowamy się, stając twarzą w twarz z dzikim zwierzęciem.

- Mówi się, że bardziej prawdopodobna jest śmierć w wyniku uderzenia pioruna niż przez atak rekina. Jednak nie zostaniemy porażeni, jeśli mieszkamy niedaleko bieguna południowego, gdzie prawie nie ma burz. I odwrotnie: jeśli będziemy nurkować przy wyspie Seal w zatoce False z wypatroszoną rybą na grzbiecie, nasza atrakcyjność w oczach rekina wzrośnie - zaznacza. Wyspa Seal słynie z żarłaczy białych, które chętnie i licznie polują tam na foki.

Jako groźne dla człowieka profesor wspomniał również meduzy - u wybrzeży Filipin mają zabijać nawet 30 osób rocznie.

Co jednak w przypadku, gdy zwyczajnie natkniemy się na jakieś potencjalnie niebezpieczne zwierzę? Cóż, w opinii profesora wszystko zależy od odległości oraz gatunku potencjalnego predatora. Znajdując się kilka metrów od szkaradnicy, jednego z najbardziej jadowitych morskich zwierząt, nie musimy się bać tak bardzo jak wtedy, gdy podejdziemy zbyt blisko nosorożca czarnego.

Niemrawiec prążkowany (Thomas Brown/Wikipedia - CC BY 2.0)Thomas Brown/Wikipedia - CC BY 2.0

"Potrzymaj mi piwo"

Opinia Briana Todda, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Dzikiej Przyrody, Rybołówstwa i Ochrony Biologicznej na University of California w Davis

- Najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem jest oczywiście komar - przyznaje bez wahania profesor Todd. Ze względu na swoje badania dotyczące gadów i płazów na myśl przychodzą mu też jadowite węże. Zaznacza jednak, żeby ich przesadnie nie demonizować. Węże nie polują na ludzi. Większy problem polega na tym, że żyjemy blisko naturalnych siedlisk tych zwierząt, jakimi są na przykład pola ryżowe oraz inne tereny rolnicze. - Jeżeli wąż zostanie nadepnięty, jego reakcją jest kąsanie - zaznacza.

Według Todda duża śmiertelność po ukąszeniu wynika również z braku szybkiego dostępu do pomocy medycznej. Taka sytuacja dotyczy głównie krajów Azji Południowej i Afryki Środkowej. W Indiach i Bangladeszu w wyniku ukąszenia przez węża rocznie ginie od 30 do 40 tysięcy osób.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu roku z tego powodu umiera 10 osób, ale były lata, kiedy nie odnotowywano ofiar. Średnio dwie trzecie zmarłych to mężczyźni w wieku 18-35 lat. Połowa z nich była pod wpływem alkoholu.

- W szpitalach żartuje się, że ostatnie słowa, które ktoś wypowiada przed ukąszeniem, brzmią: "potrzymaj mi piwo". Większym problemem niż cokolwiek innego jest więc zatrucie testosteronem - żartuje profesor.

Krwiożerczy komar (US Department of Agriculture/Wikipedia - CC0)US Department of Agriculture/Wikipedia - CC0

Nikt nie zabija tylu ludzi, co my sami

Opinia Madhusudana Kattiego, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Leśnictwa i Zarządzania Przyrodą Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej

- Pierwszy gatunek, który przychodzi mi do głowy, może nie być zaskoczeniem: to człowiek. Nie znam żadnego innego, który zabijałby tak wielu ludzi - podkreśla Katti.

- Nasz gatunek wymyślił mechanizmy masowej przemocy, jakiej nie zna żaden inny - mówi.

W drugiej kolejności Katti wymienia węże, zwłaszcza te jadowite. W Indiach, gdzie dorastał, mówiono o "wielkiej czwórce" (kobra indyjska, niemrawiec indyjski, daboja łańcuszkowa, echis), która co roku zbiera zatrważające śmiertelne żniwo. Węże te zabijają więcej ludzi niż tygrysy czy lamparty. - Dorastając w Indiach, czułem się zagrożony przez węże. Bardziej niż ogromne drapieżniki - przyznaje.

Popełnił błąd, więc odpływa

Zdanie Jamesa Sulikowskiego, profesora oceanografii oraz szefa Centrum Badań Rekinów i Ryb australijskiego University of New England

Profesor Sulikowski zapytany został konkretnie o rekiny.

- Rekiny w żaden sposób nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi - zaznacza i dodaje ironicznie, że w rzeczywistości większe niebezpieczeństwo stanowią dla nas automaty na napoje czy muszle klozetowe. - Do większości interakcji z rekinami dochodzi z powodu ich ciekawości lub chęci przyjrzenia się potencjalnemu pokarmowi - tłumaczy. To niestety może prowadzić do przypadkowego ugryzienia.

Sulikowski podkreśla, że w większości przypadków rekin zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd i po prostu odpływa. Człowiek z takiego spotkania zazwyczaj nie wychodzi bez szwanku, jednak celowe zranienie nie leży w intencji zwierzęcia. Według profesora w skali całej planety rocznie pogryzionych zostaje około 100 osób, z czego dziesięć umiera.

Żarłacz biały (Fallows C, Gallagher AJ, Hammerschlag N./Wikipedia - CC BY 2.5)Fallows C, Gallagher AJ, Hammerschlag N./Wikipedia - CC BY 2.5

Autor: ao / Źródło: gizmodo.com

Źródło zdjęcia głównego: Fallows C, Gallagher AJ, Hammerschlag N/wikipedia (CC BY 2.5), jenny-hill/unsplash, Thomas Brown/wikipedia (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Z prognoz wynika, że pojawią się też burze. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga na wiatr i burze! Alerty IMGW mają drugi stopień

Uwaga na wiatr i burze! Alerty IMGW mają drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Wielkanoc 2024. W święta nie zabraknie pogodnych chwil. Niestety jest też duże ryzyko, że zagrzmi i mocno powieje.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta i ze słońcem, i z groźnymi zjawiskami

Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta i ze słońcem, i z groźnymi zjawiskami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W czwartek 28.03 na terenie całego kraju pojawią się opady deszczu. Wiatr chwilami mocno się rozpędzi i niewykluczone są burze. Na termometrach zobaczymy od 12 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W Niemczech pojawił się projekt ustawy, który ma zakazać hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Budzi on wiele kontrowersji wśród miłośników jamników. Petycja przeciwko ustawie, stworzona przez organizację kynologiczną, zebrała już ponad 15 tysięcy podpisów.

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Źródło:
CNN

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it

Mikroplastik przenika do gleby tak głęboko, że trafia nawet do próbek archeologicznych. Brytyjscy naukowcy znaleźli cząsteczki tworzyw sztucznych na głębokości ponad siedmiu metrów. Co ciekawe, niektóre zanieczyszczone próbki zostały pobrane w ubiegłym wieku, na długo przed rozpowszechnieniem się terminu "mikroplastik".

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Źródło:
CNN, University of York

Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Źródło:
New Scientist, Science X Network

Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Źródło:
PAP, Reuters, Pagina 12

Struś uciekł z ogrodu zoologicznego w południowokoreańskim mieście Seongnam. Ptak, zanim został schwytany, biegał ponad godzinę po ruchliwych ulicach, powodując paraliż komunikacyjny.

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Źródło:
Reuters

Wody oceanu wyrzuciły na kalifornijską plażę galaretowate niebieskie stworzenia. Amerykańscy biolodzy tłumaczą, że są to dalecy kuzyni meduz. 

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Źródło:
abc7news.com

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni nietoperze mogą nas stosunkowo często odwiedzać w mieszkaniach. Jest to spowodowane ich wiosenną migracją, która przybierze na sile wraz z ociepleniem - poinformował doktor Andrzej Kepel, chiropterolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Źródło:
PAP

Góry ocieplają się znacznie szybciej niż niżej położone tereny. Odzwierciedlają to, co w przyszłości może się dziać w innych miejscach naszej planety. Zmiany klimatu zaburzają bioróżnorodność Alp - donosi międzynarodowy zespół naukowców.

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Źródło:
Global Change Biology, PAP