Informacje
 • Jezioro wypełnione bulgoczącą lawą.
  Wulkan daje o sobie znać

  26-04-2018 21:56 Niesamowite nagranie
  Podczas zetknięcia lawy z wodą powstają niebezpieczne gazy USGS

  Położony na Hawajach wulkan Kilauea kolejny raz dał o sobie znać. Na nagraniu udostępnionym przez Amerykańskie Służby Geologiczne widać bulgoczącą w jeziorze lawę.

  Aktywność wulkanu utrzymuje się od niedzieli. Od tego czasu można podziwiać niesamowitą siłę przyrody. Na nagraniu uwieczniono wydobywające się z wnętrza ziemi pyły i dym, a także lawę, która dochodziła do krawędzi krateru.

  - Ostatnia erupcja, podczas której lawa dotarła do krawędzi, miała miejsce w październiku 2016 roku - poinformowały lokalne media.

  Ciągle aktywny

  Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Jego powierzchnia zajmuje około 14 procent całej wyspy. W kalderze znajduje się jezioro lawy nazywane Halema`uma, o którym mówi się, że jest domem hawajskiej bogini wulkanu Pele.

  Nazywane jeziorami lawy zbiorniki nie są tak naprawdę jeziorami, ponieważ nie znajduje się w nich woda. Wypełnione są za to płynną i zastygłą lawą. Na Ziemi na stałe istnieją tylko cztery takie jeziora. Znajdują się w kraterach wulkanów: Nyiragongo w Demokratycznej Republice Konga, Erebus na Antarktydzie, Erta Ale w Etiopii oraz właśnie Kīlauea na Hawajach.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...