Informacje
  • Przed nami sześć dni ze słońcem.
    Wyż przejmuje pogodowe stery

    04-05-2018 08:50 Tomasz Wasilewski tłumaczy pogodowe zawiłości
    Dlaczego w Polsce wieje tak silny wiatr? TVN24

    Czwartek przyniósł kres upalnej i burzowej aurze. Przynajmniej na jakiś czas. Zamiast tego czeka nas stabilna i słoneczna pogoda i nieco niższe wartości temperatury. O obecnej i nadchodzącej pogodzie mówił na antenie TVN24 prezenter Tomasz Wasilewski.

    Nad Europą utrzymują się dwa układy niżowe - jeden znajduje się nad Finlandią i Rosją, a drugi nad Włochami. To one kształtowały pogodę w czwartek.

    - Wczoraj występowały burze, bo między tymi niżami jest cały układ frontów atmosferycznych - tłumaczył Tomasz Wasilewski.

    Zderzenie dwóch mas

    Front atmosferyczny oddzielał napływające z południowego wschodu gorące afrykańskie powietrze od chłodniejszego, które docierało do nas z północnego zachodu.

    - Zderzenie się tych dwóch różnych mas powietrza przyniosło gwałtowne burze z gradem. Między innymi w Zgierzu w województwie łódzkim zrobiło się biało od gradu - mówił Wasilewski.

    Zobacz relacje z czwartkowych nawałnic.

    Front wciąż znajduje się nad Polską. Jest on jednak dużo mniej aktywny niż wczoraj.

    - Dzisiaj jeszcze resztki burzowej pogody na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Tam jeszcze może zagrzmieć - zapowiadał Wasilewski.

    Wiosenne orzeźwienie

    Początek maja powitał nas typowo letnią temperaturą.

    - Wczoraj w wielu miejscach mieliśmy 30 stopni. Tak było między innymi w Warszawie, Tarnowie czy Kielcach. Tu było to gorące afrykańskie powietrze - mówił prezenter TVN Meteo.

    Jednak piątkowy poranek okazał się już znacznie chłodniejszy. W Resku, miejscowości znajdującej się w województwie zachodniopomorskim, odnotowano rankiem zaledwie 0,8 stopnia Celsjusza.

    - Byliśmy na styku tych dwóch różnych mas powietrza. I to chłodne powietrze jest naprawdę solidnie chłodne, skoro temperatura spadła do jednego stopnia przy rozpogodzeniach w Resku, a to gorące afrykańskie miało temperaturę, jak na początek maja, prawie rekordową - tłumaczy Wasilewski.

    Czeka nas słoneczna i stabilna pogoda

    W piątek nad Danią i Niemcami znajduje się wyż, który sprawi, że będziemy się cieszyć słoneczną aurą.

    - Wraz z tym wyżem idzie chłodniejsze powietrze, ale też dużo słonecznej pogody, a cały ten front zostanie zepchnięty dalej na wschód kontynentu - mówił prezenter. - Ten wyż przez sześć następnych dni będzie nam zapewniać pogodę słoneczną i stabilną - dodał.

    Posłuchaj całej rozmowy:

  • Do poprawki
    Zgadzam się z uwagami kolegi.Nie można sugerować się tylko najwyższymi temperaturami południowej Polski.W tym czasie jak na południu odnotowano 30st.C.,w niektórych miejscowościach północnej Polski było zimno.Prognozy są zbyt ogólne,promujące szczególnie najcieplejsze miejsca w Polsce.Często ludzie mówią,zapowiadali gorąco,a jest zimno,nie ma co im wierzyć.Ta ogólna prognoza za bardzo nie dociera do wszystkich,może dlatego,że za dużo mówi się o tych ciepłych południowych miejscach.Tak właśnie ludzie to odbierają Moim zdaniem szczegółowa prognoza powinna być oddzielna dla Polski północnej,centralnej i południowej z szerszym uwzględnieniem temperatur, opadów i wiatru.Podzielmy prognozy na strefy, północną,centralną i południową.Tak byłoby najlepiej. Pomyślcie o wprowadzeniu takich zmian, z korzyścią dla wszystkich.
    ~Lech /2018-05-04 22:12
  • szkoda ze wasze informacje pogodowe sa zawsze tak subjektywne
    nie potraficie mówić o tym, ze w w Polsce północnej będzie czy jest zimno, a na południu i w centrum gorąco - ZAWSZE mówicie i podajecie informacje z punktu widzenia południa kraju

    czyli bedzie upalnie, jest 30 stopni, sa burze, itd... no JEDNAK Polska to nie tylko Warszawa czy krakó
    zeropięcsetstodziewięćset /2018-05-04 10:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Sarena przemieści się nad Rumunię. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...