Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 4°C -1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • W Nowej Zelandii rozstąpiła się ziemia

  04-05-2018 13:42 Szczelina jest ogromna
  Lej krasowy "połknął" kemping Reters TV

  Na farmie w Nowej Zelandii z dnia na dzień pojawiła się ogromna szczelina. Ma około 200 metrów długości i pozwala zobaczyć skały, które znajdują się 20 metrów pod powierzchnią ziemi.

  Na początku tygodnia na nowozelandzkiej farmie w Tumunui rozstąpiła się ziemia. Rozległa szczelina powstała jako efekt długotrwałej erozji.

  Największa w kraju

  Brad Scott, wulkanolog z Instytutu Nauk Geologicznych i Nuklearnych, twierdzi, że jest to największa tego typu szczelina, jaką widział w Nowej Zelandii.

  - Największe, jakie widziałem wcześniej, miały około jednej trzeciej tego rozmiaru, więc ta jest naprawdę duża - mówi Scott.

  Zapadlisko ukazało grunt zawierający pozostałości po wulkanicznej aktywności, jaka miała miejsce w tym regionie nawet 60 tysięcy lat temu.

  Przyczyniły się opady

  Miejscowy farmer powiedział, że wgłębienie odkryte w Tumunui miało 20 metrów długości i cztery metry głębokości. Jednak, gdy na miejscu pojawił się ekspert, okazało się, że szczelina jest znacznie większa. Lokalne media informują, że wgłębienie rozciąga się na długość 200 metrów i ma głębokość 20 metrów.

  Szczelina prawdopodobnie znajdowała się tam od dziesięcioleci, ale ulewne deszcze, które nawiedziły w miniony weekend Wyspę Północną sprawiły, że zapadała się również wierzchnia warstwa ziemi.

    • Zapadlisko
  Gdyby ziemia się rozstąpiła, to ogrodzenie by się zerwało, a skoro słupki wiszą w powietrzu, to oznacza, że ziemia się zapadła... do istniejącej szczeliny.
  ~Luz /2018-05-05 10:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...