Informacje
 • Ze szczeliny wypływała wrząca lawa.
  Przed erupcją trzęsła się ziemia

  04-05-2018 11:16 Hawajski wulkan Kilauea daje o sobie znać
  Podczas zetknięcia lawy z wodą powstają niebezpieczne gazy USGS

  Z hawajskiego wulkanu Kilauea wystrzeliły obłoki dymu i popiołu, a ze szczeliny w ziemi wypłynęły potoki lawy. Konieczna była ewakuacja osób zamieszkujących pobliskie tereny.

  Czwartkowa erupcja nastąpiła po serii trzęsień, która dotknęła Big Island, największą wyspę archipelagu Hawajów. Jeden ze wstrząsów osiągnął siłę 5 w skali Richtera - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS).

  Erupcja rozpoczęła się późnym popołudniem czasu lokalnego i zakończyła po około dwóch godzinach. Lawa wypływająca ze szczeliny rozlała się w promieniu około 10 metrów.

  Ewakuowani

  Leilani Estates, jedno z osiedli Puny, które zamieszkuje 1700 osób, zostało ewakuowane. Znajduje się ono na terenie objętym najwyższym stopniem zagrożenia wypływającą lawą.

  Ikaika Marzo, mieszkaniec ewakuowanego obszaru, widział "fontanny" lawy o wysokości nawet 38 metrów, o czym mówi w rozmowie z lokalnym portalem Hawaii News Now. Z relacji innych rezydentów wynika, że dało się wyczuć zapach spalenizny i usłyszeć trzask gałęzi.

  Ogłoszono stan wyjątkowy

  Gubernator Hawajów David Ige poinformował w piątek rano na Twitterze, że wprowadzony został stan wyjątkowy. - Bądźcie czujni i przygotowani, żeby zabezpieczyć swoje rodziny - pisał wcześniej.

  Agencja Obrony Cywilnej poinformowała natomiast, że na potrzeby ewakuacji otwarte zostały dwa schrony.

  Wstrząsy i erupcja doprowadziły również do zamknięcia elektrowni, znajdującej się na terenie Puny. Zakład energetyczny Hawaii Electric Light poinformował, że na obszarze, który może zostać pokryty wypływającą lawą, zostanie odłączony prąd.

  Lawa, która wypływa od 35 lat

  Erupcje wulkanu Kilauea trwają nieprzerwanie od ponad trzech dekad. Lawa, która wypływa z wulkanu, pokryła już 125 kilometrów kwadratowych. Może ona osiągać temperaturę 1150 stopni Celsjusza.

  Zamknięte zostały punkty widokowe wulkanów oraz część Parku Narodowego Hawaii Volcanoes. • Muzyka
  Ciekawy utwór w tle, ktoś zna autora?
  ~Adam /2018-05-04 14:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...