Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 5°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Drzewo eksplodowało pyłkiem.
  Od tego nagrania aż chce się kichnąć

  10-05-2018 11:30 Kilogramy pyłku na jednym drzewie

  Trwa okres pylenia. Jedno drzewo potrafi wyprodukować ogromną ilość alergenu, co pokazuje film nagrany w jednym z miast New Jersey.

  W mieście Millville położonym w stanie New Jersey na początku tygodnia nagrano film, na którym widać, jak dużo pyłku znajduje się na jednym drzewie.

  Nagranie, od którego aż chce się kichnąć, pokazuje, jak koparka delikatnie uderzyła w drzewo, które prawdopodobnie jest sosną. Dokładnie w chwili, gdy pojazd zetknął się z drzewem, uniosła się nad nim gęsta, żółta mgła przypominająca chmurę gazu. Były to pyłki, które niejednemu mogą zakręcić w nosie.

  Kilogramy pyłku

  - Ta scena jest niezwykła - powiedziała Sheila McCormick, profesor biologii roślin i mikrobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. - Ogólnie rzecz biorąc, większość roślin produkuje dużo więcej pyłku niż jest to potrzebne. Na przykład pojedyncza roślina kukurydzy wytwarza od dwóch do pięciu milionów ziaren pyłku, a kłos ma tylko kilkaset nasion - informuje McCormick.

  Niektóre gatunki sosny mogą produkować nawet do 2,2 kilograma pyłku zaledwie w ciągu kilku tygodni, jak zaznaczył Robert Bardon z departamentu leśnictwa i zasobów środowiska na Uniwersytecie Karoliny Północnej.

  Po co drzewa produkują aż tak dużo pyłku? Żeby zabezpieczyć swój gatunek.

  - Z ewolucyjnego punktu widzenia duże ilości pyłku rozproszonego przez wiatr zapewnią, że gatunek będzie rozprzestrzeniał się na dużych obszarach - wyjaśnił Bardon.

  Sezon na alergie

  Sezon pylenia roślin to zmora dla wszystkich, którzy mają uczulenie na pyłki. Czerwone spojówki i zatkany nos to tylko część objawów z którymi zmagają się alergicy. Przyczyną alergii są potencjalnie niegroźne składniki znajdujące się w pyłkach. Organizm uczulonej osoby po kontakcie z nimi angażuje układ odpornościowy, aby z nimi walczyć. W konsekwencji czujemy się podobnie jak przy przeziębieniu.

  O tym jakie rośliny, na jakim obszarze i w jakim natężeniu uwalniają swoje pyłki w Polsce informuje serwis alergiczny TVN Meteo.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...