Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 20°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Pięć i pół kilometra popiołu.
  Wulkan Merapi straszy Jawę

  11-05-2018 14:56 Zagrożone 400-tysięczne miasto

  Indonezyjski wulkan Merapi zaczął wypluwać z siebie popiół, parę wodną i rozdrobniony materiał piroklastyczny na wysokość ponad pięciu kilometrów. Okolicznych mieszkańców ewakuowano do schronów.

  Indonezyjska Agencja Zarządzania Kryzysowego nakazała ewakuację ludności zamieszkującej okolice wulkanu Merapi (wyspa Jawa). Ci, którzy mieszkają w promieniu pięciu kilometrów od stożka musieli przenieść się do schronów - poinformował rzecznik prasowy Agencji, Sutopo Purwo Nugroho.

  5,5 kilometra popiołów

  W piątek Merapi zaczął wypluwać z siebie gęste kłęby dymu. Popiół i para wodna zostały wyrzucone na wysokość 5,5 kilometrów ponad wierzchołek. Popiół wraz z rozdrobnionym materiałem piroklastycznym (okruchowe produkty wybuchu wulkanicznego wyrzucane na powierzchnię ziemi) spadł na położone u stóp wulkanu prawie 400-tysięczne miasto Yogyakarta. Państwowa agencja lotnicza AirNav podała, że w mieście tym, ze względu na zagrożenie, zamknięto lotnisko.

  Agencja Zarządzania Kryzysowego zaklasyfikowała erupcję jako freatyczną. Oznacza to, że magma nagrzewa wodę gruntową, co powoduje wzrost ciśnienia pary wodnej i w efekcie wybuch.

  Czarna historia wulkanu

  Merapi to wulkan położony na Jawie, najliczniej zaludnionej wyspie Indonezji. Ma wysokość 2911 metrów n.p.m. Wioski są położone na jego stokach do wysokości 1700 metrów nad poziomem morza. Ostatnia erupcja miała miejsce pod koniec października 2010 roku. Zginęło wtedy 100 osób, a 100 tysięcy zostało ewakuowanych.

  Trwa również erupcja jednego z najbardziej aktywnych wulkanów świata, hawajskiego Kilauea.

   


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...