Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 14°C -2°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • "Eksplozja alergii", każdy jest zagrożony. Jak sobie pomóc?

  14-05-2018 21:16 Coraz dłuższy okres pylenia
  Alergie dotyczą coraz więcej Polaków TVN24

  Ciężki czas dla alergików. Wszystko kwitnie, wszystko pyli, a aura sprzyja wzrostowi stężenia pyłków w powietrzu. Nawet osoby zdrowe mogą odczuwać związane z tym dolegliwości. Eksperci dostrzegają związki między rosnącą skalą sezonowych alergii a zmianami klimatycznymi na Ziemi.

  SERWIS ALERGICZNY TVN METEO - SPRAWDŹ, CO TERAZ PYLI

  Eksperci alarmują: rośnie liczba osób odczuwających objawy sezonowych alergii, zwanych potocznie katarem siennym. Dolegliwości takie, jak łzawienie, katar czy bóle głowy dotykają nawet  ludzi dotychczas zdrowych.

  "Winne" są między innymi zmiany klimatyczne - sugeruje  Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii (AAAAI), stowarzyszenie non-profit działające na rzecz studiów naukowych nad tymi dziedzinami. - Niektóre badania dowodzą, że ocieplenie klimatu, jakie obserwujemy, sprawia, iż okres pylenia zaczyna się wcześniej i trwa dłużej - podkreślił dr Stanley Fineman, były prezes AAAAI, cytowany przez serwis nbcnews.com. - W rezultacie pacjenci cierpią bardziej, bo są narażeni na dłuższy kontakt z alergenami - dodał. Według Akademii, w USA sezon alergiczny wydłużył się w ostatnich latach o 27 dni, czyli prawie o miesiąc.

  Nowojorski alergolog Clifford Bassett używa terminu "eksplozja alergii". Wśród czynników sprzyjających takiemu stanowi rzeczy wymienia - obok zmian klimatu czy zanieczyszczenia powietrza -  także wychowywanie małych dzieci w nadmiernie sterylnych warunkach.

  Jak się uchronić?

  Uciążliwe alergie należy leczyć - także dlatego, że mogą prowadzić do innych groźnych schorzeń (tutaj więcej na ten temat).

  Specjaliści mają jednak także proste rady, pozwalające częściowo ochronić się przed alergenami, łagodzić objawy uczuleń i przetrwać najtrudniejszy okres. Oto kilka z nich:

  - Załóż duże okulary słoneczne, a jeszcze lepiej - okulary wyposażone w osłonki utrudniające pyłkom przedarcie się do oczu.

  - Załóż nakrycie głowy. Żele i inne preparaty do włosów przyciągają pyłki roślin, które następnie przeniesiemy na nasze łóżka i pościel.

  - Nie susz prania na dworze, by pyłki nie osadzały się na wilgotnych ubraniach, bieliźnie, ręcznikach. W sezonie alergicznym lepszym rozwiązaniem może okazać się suszarka do bielizny.

  - Ogranicz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu w te dni, kiedy odnotowywane są wysokie stężenia alergenów w powietrzu. Zagrożenie jest szczególnie duże w ciepłą, suchą i wietrzną pogodę. W takich okresach lepiej ćwiczyć i trenować pod dachem.

  - Jeśli dolegliwości powtarzają się, w każdym sezonie odwiedź alergologa, zrób aktualne badania, by lekarz mógł dobrać terapię do twoich potrzeb.

  - Zapoznaj się z kalendarzem pylenia i w miarę możliwości dostosuj do niego swoje zajęcia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...