Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 10°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Burze i wysoka temperatura nękają Polskę. Ostrzeżenia dla połowy kraju

  01-06-2018 16:05 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  IMGW ostrzega przed gwałtowną pogodą

  Shutterstock

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega zachodnie rejony Polski. Obowiązują alerty przed burzami i wysoką temperaturą. Pogoda może być niebezpieczna.

  Wysoka temperatura według prognozy IMGW będzie gościć w wielu regionach Polski do soboty. W pięciu zachodnich i centralnych województwach mogą też występować burze.

  Grzmieć może do niedzielnego poranka. Jak prognozował synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, burze mogą być bardzo intensywne.

  Ostrzeżenia przed upałami

  WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE - SUBREGION WEWNĘTRZNY

  Do piątku do godziny 20 spodziewana temperatura maksymalna będzie wynosić od 30 do 32 stopni Celsjusza. Nocą spadnie do 14-17 st. C.

  WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

  Prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od 29 do 31 st. C. Temperatura minimalna osiągnie 16-18 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godziny 20.

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE - SUBREGION LEGNICKI I NIZINNY

  Upalna pogoda przyniesie w tym regionie maksymalną temperaturę od 28 do 31 st. C. W nocy spadnie do 16-18 st. C. Alert obowiązuje do soboty do godziny 20.

  WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

  W całym województwie prognozuje się temperaturę dochodzącą do 29-31 st. C. W nocy spadnie do 15-18 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godziny 20.

  WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

  Obowiązuje ostrzeżenie przed upałami. Temperatura maksymalna dojdzie do 28-31 st. C, a w nocy spadnie do 16-18 st. C. Alert obowiązuje do soboty do godziny 20.

  WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

  W tym regionie prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień rzędu 28-30 st. C, miejscami nawet do 32 st. C. W nocy będzie wynosiła w najchłodniejszym momencie 15-18 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godziny 19.

  WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

  W dzień temperatura może dojść do 28-31 st. C, tylko nad morzem będzie chłodniej, w granicach 24-26 st. C. W nocy wartości temperatury spadną do 15-18 st. C. Alert obowiązuje do soboty do godziny 19.

  Ostrzeżenia przed burzami z gradem

  IMGW wydał ostrzeżenia dla dziewięciu województw.

  W województwie dolnośląskim do godziny 3 w sobotę obowiązuje alert drugiego stopnia. IMGW prognozuje tam burze z deszczem do 20-35, lokalnie do 50 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami może sypać grad. Opady burzowe o największym natężeniu prognozowane są zwłaszcza w subregionie jeleniogórskim i wałbrzyskim.

  Do soboty do godziny 1 (miejscami do 2) alerty będą dotyczyć województw: lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego oraz śląskiego. Na ich obszarze podczas burz ma spaść do 20-30 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie do 40 l/mkw. Powieje również silny, porywisty wiatr, osiągający prędkość do 80-90 kilometrów na godzinę.

  Alert, obowiązujący do północy, obejmuje również województwa kujawsko-pomorskie i pomorskie, gdzie w trakcie burz ma spaść do 10-20, a lokalnie do 30 l/mkw. oraz powiać w porywach do 70 km/h.

  Ostrzeżeniem jest objęte również województwo zachodniopomorskie. Tutaj do godziny 23 wyładowaniom mają towarzyszyć opady deszczu rzędu 20-30 l/mkw., a lokalnie do 40 l/mkw. Wiatr osiągnie prędkość w porywach do 75 km/h.

   

  Prognoza ostrzeżeń

  Według IMGW pogoda może nie uspokoić się nawet do wtorkowego poranka. Upały powinny ustać w sobotę, jednak w kolejnych dniach mogą nam towarzyszyć burze z gradem. IMGW wydał prognozę ostrzeżeń

  Sobota i noc z soboty na niedzielę

  UPAŁ

  Temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza może utrzymać się w województwach pomorskim oraz kujawsko-pomorskim.

  BURZE Z GRADEM - ALERT DRUGIEGO STOPNIA

  IMGW przewiduje wydanie ostrzeżeń drugiego stopnia przed burzami z gradem dla sześciu województw. W dolnośląskim i opolskim wyładowaniom mogą towarzyszyć opady deszczu rzędu do 30-45 l/mkw. oraz wiatr o porywach do 80 km/h.

  Na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego prognozowana suma opadów podczas burz może dojść do 10-20, a lokalnie do 50 l/mkw., a prędkość porywów wiatru do 80 km/h/

  BURZE Z GRADEM - ALERT PIERWSZEGO STOPNIA

  Zjawisko może dotknąć województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Dla tych regionów prognozuje się podczas burz opady deszczu rzędu 15-30, a lokalnie do 40 l/mkw. oraz prędkość wiatru dochodzącą do 80-90 km/h.

  BURZE

  W województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim również ma zagrzmieć, jednak IMGW nie przewiduje tutaj gradu. W pierwszym spadnie od 10 do 20, a lokalnie do 30 l/mkw., a wiatr powieje do 70 km/h. W drugim zaś ma spaść do 10-20 l/mkw., a wiatr osiągnąć prędkość do 65 km/h.

  Niedziela i noc z niedzieli na poniedziałek

  Burze mogą pozostać w Polsce również w niedzielę. IMGW przewiduje wydanie ostrzeżeń dla dziesięciu województw.

  BURZE Z GRADEM

  W województwach: wielkopolskim i łódzkim podczas burz może spaść do 20-30, a lokalnie do 40 l/mkw. Prognozowana prędkość wiatru w porywach to 90 km/h.

  Słabsze opady podczas burz IMGW przewiduje dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Maja one wynieść od 10 do 20, a lokalnie do 40 l/mkw. Spodziewana prędkość wiatru to 60 km/h.

  Zagrzmieć może również w województwach dolnośląskim i opolskim. Tutaj ma spaść do 15-20 l/mkw. oraz powiać do 70 km/h.

  BURZE

  Burze bez prognozowanego gradu mogą wystąpić na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Podczas nich prognozuje się 10-20 l/mkw. deszczu oraz wiatr o porywach do 70 km/h.

  Poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek

  Burze z gradem mogą nie opuścić południa Polski jeszcze do wtorkowego poranka. IMGW przewiduje wydanie ostrzeżeń przed zjawiskiem dla sześciu województw.

  W województwach dolnośląskim i opolskim prognozowana suma opadów towarzyszących wyładowaniom wyniesie 15-20 l/mkw. Prędkość wiatru może dojść do 70 l/mkw.

  Na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego podczas burz może spaść do 10-20, a lokalnie do 30 l/mkw. Spodziewana prędkość wiatru dojdzie do 70 km/h.

   

  Co oznaczają ostrzeżenia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia informują o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Alert drugiego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."

  Jak radzić sobie z upałami

  Aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić z domu, jeśli nie ma takiej potrzeby oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

  Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

  Nawadnianie

  Zapotrzebowanie na wodę dorosłego mężczyzny wynosi 2,5 litra dziennie, kobiety - 2 litry. W trakcie upałów powinniśmy przyjmować dziennie około litra płynów więcej niż zwykle. Ilość ta dodatkowo rośnie, jeżeli uprawiamy sport.

 • Pogoda we Wrocku
  Pogoda we Wrocku fatalna!!! Okropny upał!!! A deszcze i burze TYLKO wirtualne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ~andzia /2018-06-01 12:49
 • Pogoda
  Co to za pogoda na tym TVN? Mowia o upalach na zachodzie Polski! A niech zobacza co sie dzieje na wschodzie, gdzie susza juź od wczesnej wiosny , a teperatura po 30-33 stopnie celciusza i brak jakichkolwiek opadów!
  ~Anty rvn /2018-05-31 07:17
 • Strasznie sobie radzę z upałami
  czy ktoś ma radę na omdlenia i zasłabnięcia?
  olaladen /2018-05-30 13:09
 • AFRYKA
  To powietrze afryki na oczy niewidziało
  ~luk /2018-05-30 10:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...