Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 10°C -1°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Kolejna martwa foka nad Bałtykiem.
  Helenka miała zmiażdżoną głowę

  01-06-2018 21:00 Wypuszczono ją na wolność niespełna dwa tygodnie temu
  Nagroda dla osoby, która wskaże zabójcę fok TVN24

  Na Półwyspie Helskim znaleziono kolejną martwą fokę. To już trzeci taki przypadek nad polskim morzem w ciągu ostatnich kilku dni. Helenka na wolności żyła niespełna dwa tygodnie. "Obrażenia jednoznacznie wskazują, że została zabita przez człowieka" - poinformowali pracownicy fokarium.

  O martwej foce znalezionej 29 maja na plaży w Helu, poinformowali w piątek na portalu społecznościowym pracownicy fokarium, działającego w Stacji Morskiej imienia profesora Krzysztofa Skóry w Helu. Jak podano, foczka o imieniu Helenka miała zmiażdżoną głowę. Wcześniej była podopieczną Stacji. Trafiła do niej pod koniec marca, jako kilkudniowe focze niemowlę.

  Była nieufna

  Pracownicy stacji odchowali ssaka i w połowie maja - gdy zwierzę było duże na tyle, by radzić sobie samodzielnie - wypuścili je do Bałtyku. "Mimo że Helenka przebywała na rehabilitacji od pierwszego tygodnia życia, opiekunom udało się nie przyzwyczaić jej do ludzi. Do dnia powrotu do środowiska naturalnego, pozostała nieufna wobec człowieka, co wskazywało, że poradzi sobie w naturze" - czytamy na portalu.

  Foka żyła na wolności przez niecałe dwa tygodnie. "Obrażenia jednoznacznie wskazują, że foka została zabita przez człowieka - miała zdruzgotaną czaszkę" - podali pracownicy fokarium dodając, że sprawa śmierci foki została zgłoszona na policję. Powiadomiono także Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku. "Niestety, sprawcy pozostają nieznani" - poinformowano. Pracownicy fokarium zwrócili się też z prośbą o pomoc do osób, które cokolwiek wiedzą w tej sprawie.

  "Jeśli ktokolwiek coś wie lub był świadkiem próby wyrządzenia krzywdy tym chronionym zwierzętom, powinien zgłosić ten fakt na policję. Stacja Morska zbiera informacje o obserwacjach fok pod numerem alarmowym: 601 889 940"


  Ktoś szkodzi fokom

  26 maja na plaży w gdyńskim Oksywiu spacerowicze natrafili na dwie martwe młode foki z pętlami ze sznurów na szyjach, do których ktoś przywiązał cegły. Postępowanie w tej sprawie prowadzi gdyńska policja. Funkcjonariusze próbują ustalić, kto zabił zwierzęta. Sprawa prowadzona jest pod kątem artykułu 35 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że "kto zabija, uśmierca zwierzę (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech".

  Szczegółowych informacji na temat śmierci zwierzęcia ma dostarczyć sekcja zwłok. Jednak jak mówił we wtorek reporter TVN24 Maciej Cnota, będzie ona przeprowadzona dopiero jesienią i nic nie wskazuje na to, żeby miały być przyśpieszona.

  Czytaj więcej na tvn24.pl.
 • Foka
  Niech odpoczywa w pokoju.
  ~kapelonek /2018-06-03 12:34
 • jedni ludzie ratują foki inni bestialsko mordują
  obstawiam rybaków. idź w .... z takimi rybakami
  ~jack /2018-06-02 14:32
 • Bajeczki?
  ale komentarze rybami sie odzywiaja,te pare biednych foczek zjadly wszystkie ryby w baltyku,smiech i glupota az tylu durnych.
  ~alkoholik /2018-06-02 14:04
 • Rybak morderca
  Nietrudno sobie wyobrazić, jak było. Foka zaplątana w sieć gdzieś blisko powierzchni (skoro była żywa), podarta sieć, rybak sięgnął po pałkę i "załatwił sprawę". Sprawcy skonfiskowałbym kuter i zabierał prawo do łowienia. Na zawsze.
  ~Donald11 /2018-06-02 12:01
 • tak
  nie monitoruja plaz? Zamontowac kamery, pilnowac plazy do czasu wyjasnienia sprawy. Dzis zwierzak, a jutro moze co innego?
  ~Piotr /2018-06-02 11:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...