Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 10°C -1°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Wiatr przewracał drzewa, woda zalewała piwnice. Skutki piątkowych burz

  02-06-2018 10:21 Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Poprzewracane drzewa po burzy Benek/Kontakt 24

  Grad, intensywne opady deszczu, silny wiatr - z taką pogodą borykali się w piątek mieszkańcy zachodniej części Polski. Burze miejscami były silne, co widać na nagraniach, które otrzymaliśmy na Kontakt 24. Strażacy interweniowali prawie 350 razy.

  W piątek nad Polską przechodziły burze. Miejscami były gwałtowne, a wraz z nimi pojawiły się intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Wyładowania występowały w zachodniej części kraju i przemieszczały się na północ.

  Uwaga, ostrzeżenia

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi dla połowy Polski. Dotyczą burz z gradem i wysokiej temperatury. Sprawdź, gdzie obowiązują.

  Setki interwencji

  Do 347 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i silnego wiatru wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby - powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

  Najwięcej razy strażacy musieli interweniować w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i opolskim. Jak poinformował Frątczak, ich prace na ogół polegały na usuwaniu z dróg drzew połamanych przez silny wiatr i wypompowywaniu wody z zalanych piwnic.

  Połamane drzewa

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was zdjęcia i nagrania, na których widać piątkową pogodę. W województwie zachodniopomorskim drogę do wsi Darszyce zablokowały przewrócone drzewa. "Masa powywracanych drzew po nagłej burzy" - napisał Benek, autor nagrania.

  Na miejscu interweniowały służby leśne z nadleśnictwa Resko.

  - Około godziny 15.30 w okolicach wsi Darszyce przeszła nawałnica. Wiał silny wiatr i w wyniku tego drzewa powywracały się na drogę gminną, blokując dojazd do pobliskich wsi - poinformował w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Sławomir Bielski, zastępca nadleśniczego.

  Dodał, że udało się już usunąć przewrócone drzewa i droga jest przejezdna.

  Zobacz nagranie z okolic Darszyc:


  Nawałnice i grad

  Także w województwie śląskim pogoda nie była łaskawa. "Potężna nawałnica i burza nad Bielskiem-Białą. 15-20 minut ulewnego deszczu i gradu zmieniły ulice w potoki" - poinformował Wojciech.

  Podobna sytuacja miała miejsce w Toruniu. Tam nawałnica według relacji Reporterki 24 o nicku Kiciunia88 trwała "dosłownie pięć minut".

  Na Opolszczyźnie strażacy odnotowali kilkanaście interwencji. Najpoważniej sytuacja wyglądała w miejscowości Ozimek. Woda zalała tam między innymi kotłownię szpitala.

  Zobacz wszystkie materiały, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

 • Co się dzieje
  Burza, ulewa, oberwanie chmury - a to zwykły deszcz
  ~Kodo /2018-06-01 21:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...