Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 18°C 1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Susza w Polsce. "Plony wielu upraw będą niższe co najmniej o 20 procent"

  07-06-2018 19:57 Zagrożone zboża i truskawki
  "Gęsi, które miały pierwsze lęgi, straciły je całkowicie" TVN24

  Zboża, krzewy i drzewa owocowe, truskawki - te uprawy są wśród szczególnie zagrożonych suszą w Polsce. Na terenie wszystkich województw wystąpił niedobór wody - ostrzega Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

  Raport przygotowali naukowcy z państwowego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku i wszystkie polskie gminy, których jest 2478.

  Ujemne wartości w wielu regionach

  Najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), a więc największe susze, w okresie objętym raportem wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Duży deficyt wody zaobserwowano też na Nizinach: Wielkopolskiej, Szczecińskiej i Mazowieckiej, na Pojezierzu Wielkopolskim, Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej.

  Susza rolnicza w Polsce występuje obecnie - informuje IUNG - w uprawach: zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów i drzew owocowych.

   

   

   

   

  Największe zagrożenie suszą rolniczą w badanym okresie występowało wśród upraw zbóż jarych - podali autorzy raportu. Odnotowano ją we wszystkich województwach, łącznie w 2285 gminach (92,21 procent gmin kraju), na powierzchni 48,9 procent gruntów ornych.

  W bardzo dużym stopniu susza zagrażała w tym czasie truskawkom: we wszystkich województwach, łącznie w 2198 gminach (88,70 procent gmin kraju), na powierzchni 39,30 procent gruntów ornych.

  Duże zagrożenie suszą rolniczą zaobserwowano wśród upraw zbóż ozimych: we wszystkich województwach, łącznie w 2221 gminach (89,63 procent gmin kraju), na powierzchni 37,28 procent  gruntów ornych.

  Duże jest też zagrożenie suszą dla upraw krzewów owocowych: we wszystkich województwach, łącznie w 2198 gminach (88,70 procent gmin kraju), na powierzchni 39,29 procent gruntów ornych.

  Nieco mniejsze jest zagrożenie dla upraw drzew owocowych: w 13 z 16 województw, łącznie w 580 gminach (23,41 procent gmin kraju), na powierzchni 4,87 procent gruntów ornych.

   

  Dużo słońca, mało opadów

  Badacze podkreślają, że zarówno kwiecień, jak i maj były bardzo gorące i słoneczne. Wartości temperatury i nasłonecznienia przewyższały wieloletnie normy.

  Jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne. Brak deszczu połączony z gorącą, a nawet upalną aurą doprowadziły do znacznego niedoboru wody dla roślin i upraw rolnych.

  Tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe, co najmniej o 20 procent w skali gminy, w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych - uprzedzają autorzy raportu.

 • Jak zawsze
  Susza jest zła. Ale co roku, kurczę, późną wiosną/wczesnym latem pojawiają się alarmistyczne wieści, że coś z uprawami jest nie tak: albo susza, albo przymrozki, albo mokro, albo wiatr, albo burze, albo nie wiadomo co... A potem okazuje się, że nie było tak słabo. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - kilka dni temu w mediach była panika, że truskawek i tak nie ma komu zbierać...;-)
  ~filozoff /2018-06-07 21:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...