Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 14°C -2°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Upały spowalniają refleks i zaburzają koncentrację. Efekt? Więcej wypadków

  12-06-2018 10:33 W gorące dni róbmy dużo postojów
  Co zrobić, żeby uniknąć zimą wypadku samochodowego? TVN24

  Policjanci alarmują - liczba wypadków podczas upałów rośnie. Wysoka temperatura powoduje szybsze zmęczenie jazdą czy zaburzenia koncentracji.

  Od początku maja na polskich drogach doszło do około 749 wypadków, w których zginęło 50 osób, a 911 zostało rannych. Policjanci zauważają, że przyczyną większej liczby niebezpiecznych zdarzeń na drogach paradoksalnie może być piękna wiosna.

  - Pogoda ma duży wpływ na psychofizykę kierowców - mówił Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. - W ostatnich dniach mamy do czynienia z upałami. Może to powodować szybsze zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a gorsza dyspozycyjność kierowcy może z kolei bezpośrednio przekładać się na jego styl i technikę jazdy, a także na szybkość reakcji w sytuacjach niebezpiecznych - dodał.

  Dobra aura sprzyja szybkiej jeździe

  Kierowcom pokonującym długie trasy podczas upałów policjant radził, żeby robili częste postoje. Powinni też dbać o nawodnienie. - To spowoduje, że ich kondycja będzie lepsza, będą jechali bezpieczniej, a co się z tym wiąże - bezpieczniej przewozili innych - podkreślił Kozak.

  Jego zdaniem upały bywają zdradliwe także z innego powodu. - Zimą jeździmy ostrożnie, bo bierzemy pod uwagę, że może być ślisko i niebezpiecznie. Niestety, lepsza aura wyzwala w kierowcach euforię, lubią jeździć szybciej, docisnąć gaz. To może być bardzo niebezpieczne - zaznaczył policjant. Dodał, że przy pogorszeniu refleksu przez wysoką temperaturę może być jeszcze groźniej.

  Trzy groźne wypadki w kilka dni

  W ostatnich dniach doszło do trzech wypadków z udziałem autokarów wiozących dzieci. Jeden z autobusów zderzył się czołowo z ciężarówką w piątek na zakopiance. Troje dorosłych i jedno dziecko zostali ciężko ranni. Do podobnego zdarzenia doszło w ubiegły poniedziałek w województwie świętokrzyskim. Tego samego dnia autokar wjechał w tył samochodu osobowego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...