Informacje
 • "Niech żyje krowa". Szczęśliwy finał historii Penki, która nie zna granic

  14-06-2018 07:23 Wróci do właściciela
  Stado żubrów i krowa. "Nie ona jedna uciekła" ["Fakty po południu"]  

  Możliwe, że gdyby Penka wiedziała o konsekwencjach swojej wycieczki, nie wybrałaby się za granicę. Tę przygodę mogła przypłacić życiem. Na szczęście historia zakończyła się szczęśliwie. Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat".

  Los Penki - krowy, która nielegalnie przekroczyła granicę serbsko-bułgarską - poruszył wiele osób.

  Penkowa wycieczka z Bułgarii do Serbii mogła skończyć się tragicznie - krowie groziła eutanazja. Regulacje unijne stanowią, że zwierzę, które opuściło granicę Unii Europejskiej i znalazło się ponownie na jej terenie bez odpowiedniej kontroli sanitarnej i dokumentów, powinno być uśpione.

  Bułgarska Agencja ds. Ochrony Żywności (AOŻ) wysnuła przypuszczenie, że Penka, przebywając kilkanaście dni w Serbii, mogła zarazić się jakąś chorobą i przenieść ją później na inne krowy, obywatelki Unii Europejskiej.

  - Spędziła dwa tygodnie w kraju trzecim i jej przyszłość jest jedna: eutanazja - mówiła doktor Welka Wojnowa z AOŻ. Największym zagrożeniem miałaby być pryszczyca - zaznaczyła Monika Marks, dyrektor biura ds. granic z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Choroba jest niegroźna dla ludzi, jednak może powodować straty gospodarcze.

  "Ona jest smutna. Ona płacze"

  Penkę poddano kwarantannie, oczekując na wyniki przeprowadzonych badań krwi. W tym czasie nie mógł jej odwiedzić nawet właściciel, Iwan Kiriłow, Haralampijew. - Ona płacze. Łzy nie są powszechne wśród krów. Ona płacze, jest zwyczajnie smutna, schwytana. Nie może być wolna, a ona jest przyzwyczajona do wolności - żalił się.

  W internecie powstała petycja skierowana do Parlamentu Europejskiego, aby uwolnić Penkę. Podpisało ją ponad 30 tysięcy ludzi. W sprawę zaangażował się nawet brytyjski piosenkarz i kompozytor Paul McCartney.

  - W Parlamencie Europejskim parlamentarzyści z różnych grup, nie tylko z grup związanych z Europejską Partią Ludową masowo podpisywali się pod amnestią dla tej krowy - mówił Janusz Piechociński, były minister gospodarki i były prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dodał, że "krowa, która przekracza granice, może łączyć, a nie dzielić".

  Penka uratowana

  Historia zakończyła się szczęśliwie - jak poinformowała w poniedziałek AOŻ, Penka okazała się zdrowa i do końca tygodnia ma wrócić do pana Iwana, do wsi Kopilovtsi. Doniesienia potwierdził rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. - Okej, powiedzmy to: niech żyje krowa Penka. Opuszczanie granic Unii Europejskiej i wracanie do niej jest w porządku - powiedział ze śmiechem rzecznik.

  Pojawiły się również głosy wskazujące na absurd całej sytuacji. - To nie są granice naturalne. Ludzie, którzy myślą, że są najmądrzejsi na świecie nie wiedzą, jak znaleźć latarnię uliczną bez użycia GPS-a… Bociany się przemieszczają, dzikie niedźwiedzie się przemieszczają, wilki się przemieszczają. O czym my mówimy? - ironizował weterynarz Nenad Mitrowicz.

  Analityk medyczny Georgi Koritarow podsumował sprawę słowami: "możemy powiedzieć, że z jednej strony wciąż pozostaje trochę pracy nad regulacjami administracji Unii Europejskiej, z drugiej zaś nad przystosowaniem ich do prawdziwego życia".

  Na ustach Polaków była krowa, która zamieszkała z żubrami:

   
 • a co z krową która uciekła przez rzeźnią
  Droga redakcjo,

  A co się stało z krową, która uciekła przed rzeźnią, przepłynęła rzekę i weszła na wyspę??? Proszę dać informacje.
  ~aga /2018-06-14 09:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...