Informacje
 • "Otwierała umysły i serca milionów ludzi". Nie żyje Koko, gorylica celebrytka

  21-06-2018 18:14 Odeszła we śnie, miała 46 lat
  Czuła jak gorylica (wideo z 2015 roku)  

  Nie żyje gorylica nizinna Koko, która posługiwała się językiem migowym, zdobyła wielką popularność w mediach, a jej wizerunek wspierał działania na rzecz ochrony wielkich małp. Miała 46 lat.

  Żyjąca w Kalifornii Koko była jedną z co najmniej kilku przedstawicieli ssaków naczelnych, które posiadły umiejętność porozumiewania się znakami języka migowego. Inne to na przykład: szympansica Washoe ze stanu Washington i orangutan Chantek z Atlanty.

  Jej instruktorka i opiekunka, psycholog zwierzęca Francine "Penny" Patterson, utrzymywała, że Koko rozumie ponad tysiąc znaków "gorylego języka migowego". Jednocześnie od małego była uczona rozumienia mówionej angielszczyzny. Miała rozumieć około dwóch tysięcy słów.

  Eksperci  spierali się o stopień jej biegłości w porozumiewaniu się. Przeważnie jednak oceniano, że jest to poziom małego ludzkiego dziecka.

  "Międzygatunkowa komunikacja i empatia"

  "Koko wzruszała miliony, jako ambasadorka wszystkich goryli oraz ikona międzygatunkowej komunikacji i empatii. Była uwielbiana, będzie jej nam bardzo brakowało" - napisała w komunikacie organizacja The Gorilla Foundation. "Umiejętności językowe Koko i jej empatia otwierały umysły i serca milionów ludzi" - czytamy dalej. Gorylica odeszła w środę we śnie - poinformowała fundacja.

   
   

  Koko miała status celebrytki. Wspominano o niej w popularnym amerykańskim sitcomie "Kroniki Seinfelda". "Przyjaźnili się" z nią gwiazdorzy, jak William Shatner czy Robin Williams. Była bohaterką licznych filmów dokumentalnych.

   


   

  Pojawiła się dwukrotnie na okładce czasopisma "National Geographic" - w październiku 1978 roku i w styczniu 1985 roku.

   
 • Smutna wiadomość
  Znałam Koko z wielu filmów na YT, mądre i empatyczne stworzenie ze świadomością własnego bytu. Bardzo mi przykro, że już jej nie ma.
  ~agatka /2018-06-21 19:27
 • Gorylica zmarla
  a orangutanica zdechla. Orangutan znaczy czlowiek lesny i uwazam, ze tez powinno sie pisac, ze Orangutan zmarl. Tak pisza Anglicy i Niemcy. "Orangutan zdchl" - to straszne. Niemcy napisali; "Leciwa Dama odeszla"
  qolfa /2018-06-21 19:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...