Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 5°C -3°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Susza rolnicza w niemal całej Polsce.
  Najgorzej w okolicach Poznania

  27-06-2018 07:51 Najbardziej zagrożone zboża jare
  Ten rok jest bardzo suchy TVN24

  Pogłębia się susza rolnicza w Polsce. Najbardziej dotknęła upraw zbóż jarych i ozimych, ale także roślin strączkowych i krzewów owocowych. Największy niedobór wody odnotowano w okolicach Poznania - poinformował Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

  "W czwartym okresie raportowania - od 21 kwietnia do 20 czerwca 2018 roku - stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnie wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -190,5 litrów na metr kwadratowy. Względem poprzedniego okresu raportowania obecna średnia wartość KBW uległa obniżeniu o 11,5 l/mkw." - napisał IUNG w ostatnim raporcie.

  Klimatyczny bilans wodny jest wskaźnikiem umożliwiającym określenie wilgotności środowiska. Susza występuje wtedy, gdy wskaźnik KBW jest niższy od wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych oraz gleb.

  Najmniej wody w Wielkopolsce

  Największą suszę w analizowanym okresie zaobserwowano w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta (od -260 do –269 litrów na metr kwadratowy). Bardzo duży deficyt wody dotyczył terenów Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Podlaskiej, Pojezierza Wielkopolskiego, w okolicach Żarnowca oraz na Kujawach. Najmniejszy niedobór wody zanotowano w południowych rejonach Polski.

  Według IUNG z suszą rolniczą mamy do czynienia wśród wszystkich monitorowanych upraw m.in. zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, truskawek, rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego. Największe zagrożenie suszą dotyczyło upraw zbóż jarych.

  Susza w 83 procentach gmin

  Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, a w ośmiu z nich występowała we wszystkich gminach. Łącznie susza wystąpiła w 2056 gminach, to jest około 83 procent gmin kraju. Dotyczyła powierzchni ponad 63 procent gruntów ornych.

  Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w województwach: podlaskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, łódzkim oraz lubelskim (od 54,7 do 93,9 proc. gruntów ornych tych województw).

  Znaczne niedobory wody dla roślin

  "Tegoroczny kwiecień, maj oraz obie dekady czerwca charakteryzowały się wyjątkowo bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz bardzo wysokim usłonecznieniem (zwłaszcza na północy kraju). Wartości tych elementów meteorologicznych były znacznie wyższe od norm wieloletnich, a jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne. Takie warunki atmosferyczne sprawiły kolejne już duże obniżenie wartości KBW, oznaczające znaczne niedobory wody dla roślin.

  Należy też zaznaczyć, że tak duży deficyt wody sprawił, że susza notowana jest wśród wszystkich czternastu monitorowanych grup i gatunków roślin. W tym okresie pojawiła się w uprawach: roślin strączkowych, warzyw gruntowych, tytoniu, drzew owocowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, chmielu, ziemniaka oraz buraka cukrowego" - napisano w raporcie.

 • Wielkopolska stepowieje
  żal tyłek ściska jak się widzi te piękne wielkopolskie jeziora z obniżającą się linią brzegową, nie mówiąc o tych które w ostatnich 50 latach zarosły jak np. w Murowanej Goślinie.
  ~eX2theZ /2018-06-28 03:12
 • Pfyyy
  Kogo to obchodzi i kogo rusza marnej jakości polskie rolnictw.
  ~Janusz /2018-06-27 12:34
 • Współczuje kolegom ale gdy oni są niezadowoleni to ja się cieszę.
  Mam swoje pola w dołku i jak jest taka pogoda jak tej wiosny i początku lata to idealne warunki dla mojej pszenicy. Kłosy zielone cały czas i już mają po 12cm. Zapowiadają się dobre zbiory.
  ~ogor /2018-06-27 09:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...