Informacje
 • Wakacje z alergią.
  Sprawdź, gdzie najlepiej spędzić urlop

  29-06-2018 16:19 Intensywnie pylą trawy
  Alergie dotyczą coraz więcej Polaków TVN24

  Alergeny zawarte w ziarnach pyłków traw są w Polsce jedną z najczęstszych przyczyn objawów alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Warto wiedzieć, jakie destynacje wakacyjne będą najlepsze dla alergików.

  Wakacje to czas, kiedy najintensywniej pylą trawy. Są to między innymi: wyczyniec łąkowy, wiechlina łąkowa, tomka wonna, kupkówka pospolita i tymotka łąkowa. W Polsce występuje ich około 200 gatunków.

  Przy braku opadów i słabej cyrkulacji powietrza alergeny zawieszone w powietrzu są bardzo intensywne. Osoby nadwrażliwe na pyłki powinny unikać miejsc takich jak łąki, gdzie ich stężenie jest bardzo wysokie.

  Wakacje to również okres pylenia zbóż. Pyłki żyta są wiatropylne, osiągają bardzo wysokie stężenie w powietrzu atmosferycznym w całym kraju. Dotyczy to również miast, gdzie jest zawiewany z terenów podmiejskich.

  Wakacje z alergią

  Profesor Bolesław Samoliński, alergolog i kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii szpitala klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sugeruje, które wakacyjne destynacje będą najlepszym wyborem dla alergików.

  Przede wszystkim są to: morze, jeziora, góry, ale nie doliny, w których pylą trawy, tylko wysokie szczyty. Należy unikać pól uprawnych, łąk, miejsc, w których występują trawy. Oprócz tego przed wyjazdem należy skonsultować się z alergologiem i wziąć ze sobą odpowiednie leki. Większość z nich dostaniemy bez recepty. Leki złagodzą nam uporczywy katar i zatkany nos.

  Profesor Samoliński zaleca także stosowanie filtru powietrza w pomieszczeniach. Jego zdaniem to najlepsze rozwiązanie dla osób uczulonych na różne pyłki.

  - Najlepiej jest unikać alergenu, zamknąć okna - podkreśla. - Oprócz tego dobrze jest stosować filtry powietrza, nawet w nocy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...