Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 14°C 4°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Ten upał jest naprawdę straszny, nie jest normalny".
  Prawie 50 stopni w Bagdadzie

  05-07-2018 11:35 Prąd przez godzinę lub dwie dziennie

  Według synoptyków, w piątek temperatura w Bagdadzie ma osiągnąć 50 stopni Celsjusza. Ludzie chłodzą się na różne sposoby, jednak utrudniają im to długie przerwy w dostępie do energii elektrycznej. Ministerstwo zdrowia zaleca unikanie wystawiania się na światło słoneczne.

  Irak zmaga się z falą upałów. Temperatura w stolicy kraju, Bagdadzie, rośnie z dnia na dzień, zbliżając się do 50 stopni Celsjusza. Synoptycy przewidują, że w piątek termometry wskażą już tę wartość.

  Aby się ochłodzić, mieszkańcy miasta masowo korzystają z basenów. Na ulicach ustawiono również kurtyny wodne i spryskiwacze, zwłaszcza w miejscach, gdzie na wolnym powietrzu pracują ludzie.

  - Mieszkańców męczy ta fala upałów, więc przychodzą tu na basen. Kurtyny wodne pomagają tak samo. Ten upał jest naprawdę straszny, nie jest normalny - mówił mieszkaniec miasta Ahmed Faraj.

  Prąd tylko dwie godziny dziennie

  Podczas upałów problemem jest ograniczenie dostawy energii elektrycznej. Mieszkańcy mają do niej dostęp tylko przez kilka godzin dziennie lub nawet krócej. - Nie ma prądu potrzebnego, żeby włączyć wentylatory i się ochłodzić. Jest naprawdę upalnie - uskarżał się Ahmed Qasim z Bagdadu. - Prąd mamy tylko jedną lub dwie godziny dziennie - dodał. Jego zdanie podziela wielu innych bagdadczyków.

  Ministerstwo zdrowia radzi

  - Nasza uwaga skupia się głównie na tych, którzy mają alergie lub szczególnie cierpią przez słońce - tłumaczył rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia dr Saif Badir. - Te osoby powinny podjąć kroki, aby unikać wystawiania się na słońce. Należy nosić również w odpowiednie ubrania, aby przetrwać upał. Konieczne są okulary przeciwsłoneczne. Te działania mogą pomóc w zachowaniu zdrowia - zapewnił.

  Z upałami zmagają się też Stany Zjednoczone. Więcej przeczytasz tutaj.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...