Informacje
 • "Jeszcze dużo mamy do odkrycia".
  Ryn jest nadal pełen tajemnic

  08-07-2018 19:32 Warto zwiedzać na rowerze
  Wiesława Bujwid o tajemnicach Zamku w Rynie TVN Meteo

  Doskonała baza wypadowa do dalszych podróży i miasto, które kryje wiele tajemnic. Ryn zaprasza tych, którzy szukają aktywnego wypoczynku oraz pasjonatów historii.

  Najstarsze informacje o zamku krzyżackim, który dał początek osadzie i późniejszemu miastu pochodzą z kroniki Wiganda z Marburga z 1377 roku. Według legendy po Zamku w Rynie przechadza się przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy. To podobno Anna - żona litewskiego księcia Witolda, którego celem - dzięki sprzymierzonym zeń Krzyżakom - było zdobycie korony Litwy.

  - Pierwsi rycerze zakonnicy przybyli do zamku znad Renu. Przywieźli ze sobą sadzonki winogron i wykopali tarasy nad jeziorem Ołów. Posadzili winogrona i dobre sto lat robili wino, które leżakowało w piwnicach zamkowych - opowiada Wiesława Bujwid, kustosz Zamku w Rynie.

  Zamek kryje także wiele tajemnic. - Jeszcze dużo mamy do odkrycia - dodaje kustosz.

  Warmię i Mazury zwiedzać można także na rowerze.

  - Można w ten sposób jeździć między zamkami - zachęca Justyna Szostek z Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dodaje także, że ciekawą atrakcją jest Szlak Zamków Gotyckich, gdzie zacząć można w Rynie i skończyć aż w Nidzicy. Po drodze na turystów czeka wiele atrakcji.

  Ryn jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania tajemnic Warmii i Mazur. Warto skorzystać na przykład ze szlaku rowerowego Green Velo, który pozwoli poznać całą wschodnią część Polski.

 • Klimatycznie
  Byłam i jestem zachwycona. Idealnie miejsce dla rodzin z dziećmi. Naprawdę można poczuć tu historię. A gdy dzieciaki znudzą się przebierankami zawsze zostają place zabaw, czy pływanie kajakami po jeziorze. Animatorzy też dają radę i naprawdę można oddać im dziecko bez obaw, że stanie się mu jakaś krzywda.
  ~Aneta /2019-05-21 09:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...