Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 13°C 7°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Narodziny żubra w Puszczy Augustowskiej.
  Stado się powiększa

  10-07-2018 09:50 Matką żubrzątka jest Ostoja
  Stadko żubrów z bykiem TVN 24

  Puszcza Augustowska ma nowego mieszkańca. Jest nim cielak żubra, który niedawno przyszedł na świat. Stado siedmiu żubrów, które trafiło zimą do puszczy, powiększa się o kolejne sztuki, bowiem związał się z nim też dziko żyjący, dorosły żubr.

  Stado młodych żubrów trafiło do Puszczy Augustowskiej w lutym. Były to dwa samce i cztery młode samice. Ponad miesiąc później dowieziono do nich 10-letnią krowę, która została przewodniczką stada. Żubrzyca została wyposażona w obrożę telemetryczną, co pozwala na śledzenie wędrówek całego stada.

  Mały żubr Ostoi

  To według leśników - właśnie ta samica, o imieniu Ostoja, ocieliła się niedawno. Jak poinformował Adam Kolator z Nadleśnictwa Augustów, musiała ona przyjechać do puszczy ciężarna.

  Wszystkie żubry pochodzą z Puszczy Boreckiej z Nadleśnictwa Borki. Zwierzęta przez kilka tygodni żyły najpierw w specjalnej zagrodzie o powierzchni dwóch hektarów. Miały tam jedzenie i wodę. Wiosną leśnicy z Augustowa wypuścili je na wolność.

  W Puszczy Augustowskiej od kilku lat żyją też dwa dorosłe byki. Nie wiadomo, skąd przybyły. Jeden z nich już dołączył do stada. Kolator uważa, że podobnie może zrobić drugi, bo zbliża się okres godowy żubrów.

  - To oznacza, że zwierzęta dobrze się u nas aklimatyzują. Żubry mają tu mnóstwo jedzenia, zatem za bardzo nie oddalają się od zagrody, w której spędziły pierwsze tygodnie - dodaje Kolator.

  Żubry na wolności

  Nadleśnictwo Augustów przygotowało dla żubrów dziewięć hektarów pól żerowych, gdzie są dokarmiane. Przez najbliższe trzy lata zostanie przygotowanych kolejnych 30 hektarów terenów.

  Docelowo augustowskie stado ma rozmnożyć się do około 50 zwierząt. Możliwe, że w ciągu roku zostaną dowiezione jeszcze dwa-trzy młode żubry dobrane genetycznie.

  Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe". Koszt programu to 40 milionów złotych. Tworzenie niewielkich populacji żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt i zwiększyć zasięg występowania żubrów w Polsce.

  Lasy Państwowe podały na początku 2018 roku, że w Polsce populacja żubrów liczy 1873 sztuki, o 165 więcej niż rok wcześniej i blisko 1200 więcej niż w roku 1998. W Polsce jest najwięcej żubrów na świecie.

 • nadlesnictwo augustow
  IMIE DLA CIELAKA ZUBRZYCY- AUGUSTYNKA!!!!
  ~stasia /2018-08-17 15:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...