Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 9°C -1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Średniowieczna biesiada i walki rycerzy.
  Ryn kryje jeszcze wiele tajemnic

  14-07-2018 18:19 Ryn zaprasza wszystkich spragnionych wrażeń
  Jarosław Klimczak o SPA od środka TVN Meteo

  Zamek pełen tajemnic oraz szybka regeneracja ciała i duszy - to wszystko czeka na odwiedzających położony na Warmii i Mazurach Ryn.

  Zamek w Rynie kryje jeszcze wiele historii, których warto posłuchać.

  Najstarsze informacje o krzyżackim zamku, który dał początek osadzie i późniejszemu miastu pochodzą z kroniki Wiganda z Marburga z 1377 roku. Według legendy po Zamku w Rynie przechadza się przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy. To podobno Anna - żona litewskiego księcia Witolda, którego celem - dzięki sprzymierzonym zeń Krzyżakom - było zdobycie korony Litwy.

  W 1853 roku zamek został natomiast kupiony przez rejencję gąbińską, wyremontowany i adaptowany na więzienie.

  Wiesława Bujwid kustosz Zamku w Rynie opowiada również o Czarnym Dniu Rynu. - To było dokładnie 9 lutego 1657 roku. Jak zanotowano, wtedy na Ryn napadli Tatarzy. Zamku nie zdobyli, ale byli tak bezczelni obracając w perzynę całe podgrodzie, biorąc w jasyr miejscową ludność, że spalili również domek myśliwski wielkiego elektora. Później rozprawiono się z nimi pod wsią Prostki - opowiada.

  Na Mazurach w przypadku niepogody można znaleźć wiele ciekawych zajęć.

  Na Zamku w Rynie w każdy czwartek o godzinie 18 w lipcu i sierpniu odbywają się biesiady rycerskie. Podczas nich można posmakować starych potraw, wypić trunki oraz na przykład obejrzeć rycerskie walki. Co najważniejsze - wszyscy goście przyodziewają historyczne stroje, zasiadają za stołami i biorą udział w zabawach w klimacie średniowiecznym.

  - Największym zaskoczeniem są walki, które są bardzo dynamiczne - podkreśla Franciszek Rodak Komtur Ryński.

  Samo pojęcie SPA pojawiło się w Polsce kilkanaście lat temu.

  - W naszym regionie w ostatnich latach zbudowano cała masę cztero-, pięciogwiazdkowych hoteli, a każdy z nich posiada ofertę wellness i spa. My zdecydowaliśmy się, żeby zaproponować turystom nową usługę, czyli SPA od środka. Żeby wszyscy w krótkim czasie mogli zregenerować swoje siły witalne - opowiada Jarosław Klimczak, prezes Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

  - Ta metoda została zaczerpnięta ze sportu. Jeśli to jest tak skuteczne u ludzi, którzy potrzebują mocnego wzmocnienia, to tym bardziej turyści. Jeśli ktoś pracuje ciężko i wyjeżdża na urlop, trzeba dać mu szansę w krótkim czasie regenerowania sił - dodaje.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...