Informacje
 • Ulewny deszcz i burze nad Wielkopolską.
  Strażacy ewakuowali kolejny obóz harcerski

  20-07-2018 06:32 W Małopolsce strażacy interweniowali 50 razy
  Tatrzański krajobraz po ulewach. Jest bardzo niebezpiecznie (Fakty TVN) Fakty TVN

  Organizatorzy zdecydowali o zakończeniu przed czasem obozu harcerskiego w Hucie w powiecie ostrowskim (Wielkopolskie), który w czwartek wieczorem w związku z ulewnymi deszczami ewakuowali strażacy. Nie było osób poszkodowanych, wszystkie dzieci miały zapewniony nocleg.

  Jak poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, w obozowisku były w sumie 53 osoby, w tym 42 dzieci w wieku 8-12 lat i dwójka siedemnastolatków.

  Strażacy przewieźli 51 osób, w tym siedmioro opiekunów, do pobliskiej szkoły. Natomiast dwoje opiekunów zostało na miejscu, żeby razem ze strażakami i policją zabezpieczyć wartościowe przedmioty.

  - Dzieci noc spędzą w szkole. Organizatorzy podjęli decyzję o rozwiązaniu obozu. Warto podkreślić, że pomimo dosyć młodego wieku opiekunów, podjęli oni bardzo dojrzałą, rozsądną decyzję o ewakuacji obozu. Dzięki temu nie było żadnych osób poszkodowanych - zaznaczył w czwartkowy wieczór Brandt.

  Wieczorna ewakuacja

  W działaniach uczestniczyło sześć zastępów straży pożarnej. Ewakuacja zakończyła się po godzinie 22.
  W sumie w regionie po burzach i intensywnych opadach deszczu strażacy interweniowali około 50 razy. Głównie były to wyjazdy w celu wypompowania wody z podtopionych obiektów oraz do przewróconych lub pochylonych drzew.
  Sytuacja się stabilizuje

  Po obfitych opadach i zagrożeniach powodziami teraz sytuacja powoli się stabilizuje - poinformowało w czwartkowy wieczór Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

  Jak powiedziała Bożena Wysocka z RCB, o godzinie 18 wciąż odnotowywano stany alarmowe na 10 wodowskazach. O godz. 5 rano w czwartek było ich natomiast 13. Według informacji centrum, od północy do godz. 18 w związku z opadami deszczu strażacy interweniowali 1902 razy. Aż 398 akcji przeprowadzili w woj. małopolskim, 190 w kujawsko-pomorskim, 145 na Mazowszu i 141 w woj. łódzkim. W całym kraju zostało podtopionych ponad 700 budynków.

  Meteorolodzy zapowiadają jednak stopniowe polepszanie się pogody.

  Zalane drogi i budynki

  Od kilku dni ulewne deszcze, które przeszły nad Polską, dały się we znaki mieszkańcom kraju. Najbardziej ucierpiało woj. małopolskie. Woda i wezbrane rzeki podmyły tam wiele dróg, m.in. DW 968 między Lubomierzem a Mszaną Dolną, DK 49 między Bukowiną Tatrzańską a Czarną Górą i DK 28 w Dobrej. Przez ulewy ewakuowano także w czwartek pięć obozów harcerskich, m.in. w woj. małopolskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim.

  Zalane domy i posesje, uszkodzone drogi i mosty, brak prądu, zanieczyszczone wodociągi, wsie odcięte od świata – to krajobraz po ulewnych deszczach w południowej Małopolsce. Żywioł najbardziej daje się we znaki mieszkańcom powiatu limanowskiego, w którym obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. 71 domów w gminie Kamienica w miejscowościach Szczawa i Zasadne jest odciętych od świata ze względu na uszkodzenia dróg.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...