Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 19°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Dawid przegrzany i przemoczony. "Klimatyzacja powinna zostać zmieniona już dawno"

  14-08-2018 09:33 Turyści i pracownicy mdleją
  Jak upały grożą naszemu zdrowiu? TVN24

  W Galerii Akademii we Florencji turyści muszą zmierzyć się z wysoką temperaturą, tropikalną wilgocią i źle działającą klimatyzacją. W salach muzealnych dochodzi do omdleń. Zagrożone mogą być też dzieła sztuki.

  Wizyta w zatłoczonym florenckim muzeum, jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie, i podziwianie rzeźby Dawida Michała Anioła mogą zamienić się w koszmar - zauważył dziennik "La Stampa".
  Powodem jest niewydolny system klimatyzacji.

  Jedynym sposobem obrony przed dotkliwym brakiem powietrza i upałem jest wachlarz, z którym wchodzi wielu zwiedzających. Ale i on może nie wystarczyć - przyznają pracownicy muzeum, którzy powiedzieli gazecie, że omdlenia w salach, także wśród nich samych, są na porządku dziennym.

  Wilgotność ponad 70 procent

  Alarm, w związku z sytuacją w galerii bezcennych dzieł sztuki, podniosła lewicowa centrala związkowa CGIL. Związkowcy podkreślili, że liczba zwiedzających

  prestiżową placówkę włoskiej kultury sięga w obecnym szczycie sezonu letniego 10 tysięcy osób dziennie, co stanowi rekord.

  W niektórych salach i korytarzach, także w tak zwanej Trybunie Dawida, gdzie stoi posąg, nie ma urządzeń chłodzących. Jak twierdzą działacze związkowi, warunki te mają negatywny wpływ nie tylko na ludzi, ale także na obrazy.

  Eksperci wskazują, że poziom wilgotności przekracza 78 procent, podczas gdy dopuszczalna dla dzieł sztuki norma nie może być wyższa niż 60 procent.

  - Sytuacja jest pod kontrolą - zapewniła dyrektor muzeum Cecilie Hollberg. Wyjaśniła, że nie ma żadnego zagrożenia dla obrazów, które podlegają stałemu monitoringowi. Podkreśliła, że klimatyzacja powinna zostać zmieniona już przed laty. Jak powiedziała, podejmowane są starania, aby został zainstalowany nowy system. - Oczywiście nie można tego zrobić w środku lata - dodała Hollberg.

   Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...