Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 19°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Przez 15 lat nie chciały się rozmnażać. Przekonała je dopiero fala upałów

  14-08-2018 11:07 Niestety, piskląt tym razem nie będzie
  Flamingi potrafią długo stać na jednej nodze GPS, Avi, Cathy Stanley-Erickson, NaturesFan, Selena N. B. H., Stephanie Carter, vladeb, William Warby/ flickr

  To zdarzyło się po raz pierwszy od piętnastu lat. Flamingi andyjskie z rezerwatu w brytyjskim Gloucestershire złożyły jaja. Niestety, niezapłodnione. By oszczędzić ptakom stresu, powierzono im do wysiadywania jaja "krewniaków".

  Flamingi - inaczej czerwonaki - andyjskie (Phoenicoparrus andinus) w naturze żyją na wschodzie Ameryki Południowej. Nie są uważane za bezpośrednio zagrożone wyginięciem, jednak według klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) mają status gatunku wysokiego ryzyka, inaczej "narażonego" (vulnerable).

  "Cudowna i mile widziana niespodzianka"

  Stado takich ptaków, żyjące w brytyjskim rezerwacie W-W-T Slimbridge w Gloucestershire, przeżyło ostatnio niezwykłe zdarzenie. Po raz pierwszy od 15 lat samice złożyły jaja. Jak powszechne oceniają eksperci, to wynik niezwykle wysokiej, wręcz rekordowej temperatury panującej w tym roku na Wyspach Brytyjskich.

  - To cudowna i mile widziana niespodzianka, że "andyjczyki" zaczęły składać jaja  - cieszył się Mark Roberts, menedżer do spraw ptaków w rezerwacie W-W-T Slimbridge. - Już wcześniej próbowaliśmy skłonić te ptaki do rozmnażania, pomagając im budować gniazda, ale nie ma wątpliwości, że pożądany efekt wywarła ostatnia fala upałów - podkreślił.

  Ptasia "rodzina zastępcza"

  Niestety, flamingi andyjskie z Gloucestershire tym razem jeszcze nie doczekają się własnego potomstwa. Wszystkie dziewięć jaj, złożone przez sześć samic, okazały się niezapłodnione. By oszczędzić ptakom stresu "pustego gniazda" i nie zmarnować ich odradzającego się instynktu rodzicielskiego, zdecydowano się utworzyć z nich rodzinę zastępczą. Flamingi andyjskie dostały do wysiedzenia jaja innego, blisko spokrewnionego gatunku, czyli flamingów chilijskich (Phoenicopterus chilensis). Dochowały się już w ten sposób stadka "adoptowanych" piskląt.

  Rezerwat Slimbridge jest uważany za jedyne miejsce na świecie, gdzie można spotkać wszystkie sześć gatunków flamingów.

   
 • 500 +
  Pewnie podziałało 500 plus. Dobrze że chociaż na ptaki bo na ludzi to chyba nie bardzo.
  ~Jan Wolski /2018-08-14 15:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...