Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 19°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Ponad 600 interwencji straży pożarnej. Bilans zniszczeń po wtorkowych burzach

  15-08-2018 12:30 Nagrania i zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24
  Gwałtowna pogoda Kontakt 24

  W związku z przechodzącymi nad Polską burzami straż pożarna interweniowała około 600 razy - poinformował we wtorek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. Jeden ze strażaków został lekko ranny. Jedna z groźnie wyglądających chmur przeszła nad Radomiem. W Lublinie na autobus spadła duża gałąź, a Lęborku woda zalała jeden z domów. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

  WYSYŁAJCIE NAM SWOJE RELACJE POGODOWE NA KONTAKT 24.

  Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że we wtorek do godziny 21 odnotowano około 70 uszkodzonych dachów, z czego tylko w województwie podlaskim wiatr uszkodził 30 dachów, a 14 zerwał. Na Mazowszu strażacy odnotowali z kolei 24 uszkodzone pokrycia, natomiast w województwach lubelskim i podkarpackim - po cztery dachy.

  Ponad 600 interwencji

  Paweł Frątczak poinformował, że w województwie podlaskim podczas jednej z interwencji lekko ranny został jeden ze strażaków. Nie ma natomiast rannych wśród mieszkańców.

  - W wyniku burz przechodzących przez południową i wschodnią Polskę Państwowa Straż Pożarna odnotowała na godzinę 21 około 600 interwencji, w województwie podlaskim 200, mazowieckim 190, lubelskim 60, małopolskim 50, świętokrzyskim 40, podkarpackim 40. Główne działania polegają na usuwaniu oberwanych konarów drzew i elementów budynków oraz wypompowywaniu wody z piwnic i obniżeń terenu - poinformował Frątczak.

  Domy odcięte od prądu

  Kilka godzin wcześniej powołując się na dane Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, rzecznik PSP podał, że najwięcej odbiorców bez prądu odnotowano w woj. podlaskim ok. 20 tys., w woj. mazowieckim 3,5 tys., a w woj. lubelskim 2,5 tys.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał we wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.
  Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

  Jak bezpiecznie przetrwać burze?

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, jak bezpiecznie przetrwać burze. Przede wszystkim nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.


  Nawałnica w Radomiu zerwała dachy z domów. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele relacji pogodowych z Radomia. Chmury, które uwiecznili nasi Reporterzy 24, wyglądały bardzo groźnie.

  Drzewo spadło na autobus

  W Lublinie doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia.

  - Gałąź się naderwała i pochyliła na autobus. Autobus wycofał się i kontynuował jazdę. Strażacy zabezpieczyli gałąź - powiedział nam po godzinie 15 aspirant Tomasz Stachyra ze Straży Pożarnej w Lublinie. Jak mówił, w związku z silnym wiatrem do tej pory strażacy interweniowali w Lublinie 26 razy. Dwie interwencje dotyczyły zerwanych dachów. Nikt nie został poszkodowany.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...