Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 3°C 0°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Rdzawe niebo nad płonącą Kanadą. "Jak z filmu o Mad Maxie"

  16-08-2018 15:10 Ewakuowano tysiące osób

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę szacuje się na 566. Władze zarządziły ewakuację ponad trzech tysięcy osób.

  Zarządzenia o ewakuacji dotyczą głównie północnych i centralnych obszarów prowincji. Ponadto wydano alerty o możliwej dalszej ewakuacji, które dotyczą blisko 19 tysięcy osób.

  Unoszący się z płonących lasów dym zabarwił niebo nad prowincją kolor pomarańczowy i czerwony. Znaczne obszary na południu i w środkowej części Kolumbii Brytyjskiej, w tym dystrykty regionalne Metro Vancouver i Fraser Valley oraz stolica - Victoria, cierpią z powodu zadymienia i pogorszenia jakości powietrza.

  Stan wyjątkowy

  Prognoza pogody na najbliższe 10 dni jest niekorzystna i spodziewane jest zwiększenie aktywności pożarów - powiedział w środę minister bezpieczeństwa publicznego Kolumbii Brytyjskiej Mike Farnworth, ogłaszając wprowadzenie 14-dniowego stanu wyjątkowego. Okres jego obowiązywania może zostać przedłużony, albo też - jeśli sytuacja się poprawi - skrócony.

  W czwartek podano, że lasy płoną w 566 miejscach, a żywioł zagraża ponad 1,5 tys. domów.  Z ogniem walczy łącznie prawie 3500 strażaków.

  - Wygląda to jak z filmu o Mad Maxie - powiedział Mike Carr, autor jednego z nagrań dokumentujących szalejące pożary.

  Prawie 400 tysięcy hektarów w ogniu

  Ogień w Kolumbii Brytyjskiej strawił już powierzchnię 377 tys. hektarów, co czyni tegoroczny sezon pożarów drugim najgorszym w ciągu ostatniej dekady. W 2017 roku pożary objęły rekordową powierzchnię 1,2 mln ha. Zeszłoroczny stan wyjątkowy na terenie prowincji trwał 10 tygodni.

  - W tym roku mamy do czynienia z pożarami na przestrzeni całej prowincji, podczas gdy rok temu były one skoncentrowane w kilku obszarach - poinformował Farnworth. Dodał, że tegoroczne poszczególne pożary są mniejsze i bardziej oddalone od osiedli ludzkich.

  Jak donosi kanadyjska Agencja do spraw Środowiska i Zmian Klimatu (Environment and Climate Change Canada) zła jakość powietrza utrzymywać się będzie także w prowincji Alberta, sąsiadującej z Kolumbią Brytyjską od zachodu.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...