Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 8°C 0°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Zwiększenie deficytu wody dla roślin".
  W części Polski susza nadal dotkliwa

  16-08-2018 18:49 Najnowszy raport IUNG
  "Gęsi, które miały pierwsze lęgi, straciły je całkowicie" TVN24

  W zachodniej części Polski nadal występuje niedobór wody, największy w okolicach Poznania. Susza dotyka szczególnie rośliny strączkowe i krzewy owocowe. Swój najnowszy raport opublikował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

  Raport obejmuje okres od 11 czerwca do 10 sierpnia 2018. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podkreślił, że w tym czasie w Polsce nadal występowała susza rolnicza. Klimatyczny Bilans Wodny (KBW) - wskaźnik, na którego podstawie ocenia się zagrożenie suszą - jest według najnowszych danych nadal ujemny.

  Najtrudniej w Poznaniu i okolicach

  Największy deficyt wody występuje w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta oraz na Ziemi Lubuskiej, Nizinie Szczecińskiej, w okolicach Zielonej Góry, Trzebnicy, Lubinia i na Równinie Legnickiej.

  Susza rolnicza występuje wśród wszystkich monitorowanych upraw: krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, tytoniu, chmielu, warzyw gruntowych, kukurydzy na kiszonkę i na ziarno.

  Największe zagrożenie występuje wśród upraw roślin strączkowych. Suszę notowano w sześciu województwach w 233 gminach. Trudne warunki pogodowe dotknęły też w dużym stopniu uprawy krzewów owocowych - susza wystąpiła tu w pięciu województwach w 200 gminach.

  "Zwiększenie deficytu wody"

  Jak podał IUNG, warunki pogodowe w badanym okresie w porównaniu z poprzednim "spowodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest wzrost liczby upraw z suszą (z czterech do ośmiu)".

  Wzrosła też liczba gmin ogarniętych suszą i powierzchnia "z deficytem wody powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20 procent w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych" - czytamy w raporcie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...