Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 9°C -1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Odporność na alergie wyssana z mlekiem matki? Decyduje jego skład

  20-08-2018 20:01 Przeprowadzono największe badania w tym zakresie

  Skład mleka matki może wpłynąć na skłonność do alergii pokarmowych

  Shutterstock

  Szczególny skład mleka matki może pomóc w zmniejszeniu uczulenia pokarmowego u dziecka. Wskazują na to badania przeprowadzone przez amerykańskich i kanadyjskich naukowców.

  Dzieci karmione mlekiem matki są mniej podatne na alergie, w tym pokarmowe - tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców ze Szkoły Medycznej w San Diego, Uniwersytet w Kalifornii przy udziale kanadyjskich badaczy.

  W ludzkim mleku znajdują się oligosacharydy, stanowiące jego trzeci - zaraz po laktozie i tłuszczu - główny składnik. Są to cukry nietrawione przez niemowlęta, ale pełniące rolę prebiotyków. Wspomagają rozwój prawidłowej flory jelitowej, która zapobiega alergiom pokarmowym.

  Oligosacharydy a alergie

  W badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Allergy" przeanalizowano 421 próbek mleka oraz dane od 3,5 tysiąca matek z dziećmi od momentu porodu po wiek szkolny. Dzięki temu określono zależność między zawartością oligosacharydów a możliwością wystąpienia alergii u dzieci mających rok.

  - Nasze badania zidentyfikowały korzystny profil oligosacharydowy, który był związany z niższym wskaźnikiem uczulenia pokarmowego u rocznych dzieci - powiedział profesor Lars Bode, kierujący amerykańskim zespołem naukowców.

  Największe takie badanie

  - Zgodnie z naszą wiedzą, jest to największe badanie, które ma na celu analizę zależności oligosacharydów i rozwoju alergii u niemowląt, a także pierwsze dotyczące oceny ogólnych profili cukrowych - poinformował Bode.

  Choć uczulenia w okresie niemowlęcym nie zawsze utrzymują się w późniejszym wieku, to są ważnym wskaźnikiem klinicznym. Poprzednie badania wykazały, że niemowlęta karmione piersią są mniej narażone na różne schorzenia, takie jak astma, otyłość, czy podatność na infekcje.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...