Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 8°C 0°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Lane nie jest już huraganem, ale burzą tropikalną. Hawaje wciąż zagrożone

  25-08-2018 12:01 Trwa wędrówka żywiołu
  Oahu szykuje się na huragan Kontakt 24

  Huragan Lane osłabł i stał się burzą tropikalną, nadal jednak zagraża hawajskiej wyspie Big Island. Szczególnie niebezpieczne są powodzie błyskawiczne i lawiny błotne. Straty mogą wynieść nawet 10 miliardów dolarów. Ogłoszono stan wyjątkowy.

  Już w piątek żywioł stracił na sile i został uznany za huragan pierwszej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. W sobotę zyskał status burzy tropikalnej. Choć żywioł nie uderzył w hawajskie wyspy z pełną siłą, wciąż stanowi poważne zagrożenie ze względu na porywy wiatru, powodzie błyskawiczne i lawiny błotne.

  Ogromna ilość wody

  Jak dotąd najwięcej szkód odnotowano na wyspie Big Island. Wiele domów zostało podtopionych.

  - Słyszałem, jak woda nadchodzi - powiedziała lokalnym mediom Hilari Odell mieszkająca w rejonie Piihonua na wschodzie Big Island. - Kiedy spojrzałam przez okno, podwórko było pełne wody - opowiadała. Jak dodała, przez jej dom przepłynęła "rzeka wody".

  Około 1100 mieszkańców wyspy znajduje się w schronach. Służby ratunkowe otrzymywały zgłoszenia od ludzi uwięzionych w samochodach, a także o lawinach błotnych i połamanych drzewach, które zablokowały wiele dróg na wyspie Big Island.

  Stan wyjątkowy

  W czwartek prezydent USA Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na Hawajach z powodu zbliżającego się żywiołu. Według Białego Domu ogłoszenie stanu wyjątkowego pozwoliło uruchomić nadzwyczajne środki z funduszu federalnego na niezbędną pomoc mieszkańcom Hawajów.

  - Naprawianie szkód, jakie może wyrządzić Lane, może kosztować nawet 10 miliardów dolarów - powiedział Joel N. Meyers z serwisu meteorologicznego accuweather.com

  Jak przewidują meteorolodzy, burza będzie wolno przemieszczać się na północ, a następnie osłabnie. W niedzielę Lane ma już opuścić region Hawajów.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...