Informacje
 • Lane odpuściła, ale "katastrofalne" powodzie zrobiły swoje. Na Maui wybuchły pożary

  26-08-2018 10:09 Niewyobrażalna suma opadów deszczu
  Oahu szykuje się na huragan Kontakt 24

  Burza tropikalna Lane skierowała się na zachód, oszczędzając Honolulu. Odwołano wszystkie ostrzeżenia meteorologiczne, ale ulewne deszcze spowodowały liczne podtopienia i powodzie. Na jednej z wysp wybuchły pożary.

  Narodowa Służba Pogodowa USA (NWS) odwołała w sobotę wszystkie ostrzeżenia dotyczące Hawajów w związku z burzą tropikalną Lane, która zagrażała archipelagowi.

  Według komunikatu NWS wiatr zmienił kierunek i skierował się na zachód, omijając wyspy. Lane niesie ze sobą wiatr wiejący w prędkością 85 kilometrów na godzinę i przechodzi wzdłuż wybrzeży Hawajów, kierując się na zachód Pacyfiku.

  Nie wszystkich żywioł oszczędził

  Mieszkańcy Honolulu odetchnęli z ulgą na wieść o tym, że burza tropikalna skręciła na zachód i ominęła ten region Hawajów. Tak dużo szczęścia nie mieli jednak mieszkańcy wyspy Big Island, gdzie kilkunastogodzinne ulewne deszcze zalały wiele terenów, powodując powodzie. NWS nazwała je "katastrofalnymi". W niektórych regionach Hawajów spadło prawie 1200 litrów wody na metr kwadratowy.

  Obfite opady deszczu nawiedziły jedynie wyspy Big Island i Maui. Służby w piątek musiały ratować ludzi z 20 domów we wschodniej części wyspy Big Island, a osunięcia ziemi i nagromadzenie wody zmusiły służby do tymczasowego zamknięcia kilku autostrad.

  Tam powodzie, tu pożary

  W czasie, gdy Big Island zmagała się z niewyobrażalnymi opadami deszczu, na sąsiedniej wyspie Maui wybuchła seria pożarów, które zniszczyły kilka domów i zmusiły wielu mieszkańców do ewakuacji.

  Pierwszy z nich odnotowano w piątek o godzinie 13 lokalnego czasu w mieście Lahaina na zachodzie wyspy. Ewakuowano 100 domów i około 600 osób. Jedna osoba została ranna, dziewięć domów zostało zniszczonych. Spłonął obszar o powierzchni 7,8 kilometrów kwadratowych.

  - Wiatr i dym się kotłowały, popiół był wszędzie. To było straszne - powiedziała Lucy Reardon mieszkająca w tym regionie. Pożar przedostał się przez autostradę, zbliżając się do jednej z lokalnych stacji benzynowych. Kilka dróg zostało zamkniętych.

  Drugi wybuchł w regionie Kaanapali. W akcji gaśniczej pomógł jednak padający deszcz. Do trzeciego z pożarów doszło w piątek niedaleko miejscowości Maalaea, ale ten także szybko został ugaszony.

  Nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu serii pożarów.

  Z huraganu do burzy tropikalnej

  Huragan Lane w ciągu ostatnich kilkunastu godzin tracił na mocy i jego siła zmniejszyła się z 4 do 1 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. W sobotę stał się burzą tropikalną.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...