Informacje
 • Końcówka sierpnia z dobrą pogodą
  i wysoką temperaturą

  28-08-2018 10:50 Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie w Polsce
  Napłynie bardzo zimne powietrze znad północnego Atlantyku TVN24

  Nad Polską przemieszcza się front, z którym związane są przelotne opady deszczu. Dociera do nas umiarkowane powietrze i na termometrach możemy zobaczyć od 20 do 24 stopni Celsjusza.

  - Na południu Skandynawii znajduje się niż, dokładnie nad Szwecją i częściowo nad Norwegią i Bałtykiem. Z tym niżem związany jest front atmosferyczny, który teraz przechodzi nad Polską. Jest mało aktywny, a to znaczy, że deszcz, który pada nad morzem, jest słaby - opowiadał we "Wstajesz i wiesz", programie TVN24, prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Napłynie ciepłe powietrze

  - Jednak za tym frontem płynie do Polski może nie zimne, ale umiarkowane powietrze z temperaturą od 20 do 24 stopni Celsjusza. Warto powiedzieć, że do północnej Skandynawii już napływają zdecydowanie zimniejsze masy. I teraz w niektórych osadach na północy Szwecji temperatura spadła do minus jednego stopnia - zaznaczył Wasielewski. Dodał, że w Europie jest też inny bardzo ważny niż, który znajduje się nad Atlantykiem. - I on uruchomi napływ ciepłego powietrza z południowego zachodu i z południa. To jest to ciepło, które w środę i w czwartek ma zamiar dotrzeć do Polski - zaznaczył prezenter.

  - We wtorek w Kordobie, na południu Hiszpanii, było 41 stopni Celsjusza - ogromny upał. Oczywiście u nas tak ciepło nie będzie. Ale dostaniemy jakiś odłamek tego ciepła z południowego zachodu - właśnie dzięki  temu niżowi, który uruchamia taką południowo-zachodnią cyrkulację. Więc we wtorek mamy front z przelotnymi opadami i nieco chłodniejsze powietrze, a w środę i w czwartek napływ tego ciepła - opowiadał. Ciepłe powietrze, które na dotrzeć do Polski, zaznaczone jest na mapie czerwonymi strzałkami.

  - Przed nami będą miłe chwile, miłe są prognozy. Synoptycy obiecują przesuwanie się centrum wyżu nad Polską. To jest zwykle taki czas, kiedy pogoda jest świetna. Będzie więc końcówka sierpnia z dobrą pogodą, wysoką temperaturą sięgająca 27-28 stopni - podkreślił prezenter.

  Podsumowanie lata

  Tomasz Wasilewski opowiadał również o bilansie upalnych dni tego lata, czyli o okresie od 1 czerwca do 27 sierpnia. Zaznaczył na mapie liczbę upalnych dni, czyli takich, kiedy temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza lub więcej.

  - W Łebie były dwa takie dni, w Gdańsku cztery, w Suwałkach sześć, w Warszawie aż 16, a na zachodzie Polski w Słubicach i we Wrocławiu były aż 24. Ponad trzy tygodnie upałów - opowiadał Wasilewski. Dodał, że ten rozrzut jest bardzo duży. - To jest, moim zdaniem, fajna statystyka, bo pokazuje to nasze zróżnicowanie klimatu, że gdzieś tylko cztery dni upalne, a gdzieś ponad trzy tygodnie.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...