Czy alergik może mieć psa? Porady lekarzy

Czy alergik może mieć psa?Philips

Każdy, kto ma alergię wie, jak uciążliwe są jej objawy. Kichanie, katar, łzawienie to tylko niektóre z nich. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli okazuje się, że źródłem alergenów jest nasz ukochany pies.

Pojawia się wtedy dylemat, bo przecież nie chcemy rozstawać się z naszym pupilem, ale objawy alergii stają się coraz trudniejsze do zniesienia. Co, jeśli chcemy mieć psa w domu, lecz nie wiemy, czy domownicy nie mają uczulenia? Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję warto dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób uczulają psy, upewnić się, że to właśnie sierść jest tym alergenem, który uczula i znaleźć sposoby, które pomogą w walce z alergią.

Na początek - dobra diagnoza

Okazuje się, że problem alergii na psy jest powszechny. Jak mówi doktor Aleksandra Rurarz, "u psów wykryto aż 28 alergenów. Na szczęście nie wszystkie z nich są istotne z alergologicznego punktu widzenia. Szacuje się, że 8 procent populacji na świecie ma stwierdzone uczulenie na alergeny psa. U dzieci można zaobserwować pewną zmienność. 5 procent dzieci w wieku 7-8 lat jest uczulonych na alergeny tego zwierzaka, natomiast, kiedy dzieci te stają się starsze (11-12 rok życia), odsetek ten wzrasta do 10 procent".

Coraz częściej wykonuje się testy skórne, aby zdiagnozować czy jesteśmy uczuleni. "Niestety są one dość zawodne. Okazuje się bowiem, że dodatni wynik testu u pacjenta z objawami alergicznymi występuje zaledwie u co piątego pacjenta" – dodaje dr Rurarz.

Skoro okazuje się, że testy alergiczne mogą być zawodne, najlepszą metodą wydaje się obserwacja objawów u chorego, szczególnie u dzieci. "Zanim zabierzemy pieska do domu, warto zaobserwować reakcję układu immunologicznego dziecka na kontakt ze zwierzakiem, na przykład wybrać się z maluchem do znajomych, którzy mają psiaka w domu. Jeśli okaże się, że po przytulaniu się do psa, po polizaniu skóry, a w najgorszym przypadku po pobycie w jednym mieszkaniu ze zwierzakiem wystąpią objawy alergiczne (katar, kichanie, reakcje skórne, swędzące czy zaczerwienione spojówki czy duszność), wydaje się, że lepiej byłoby nie brać nowego psa do domu" – rekomenduje doktor Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog.

PhilipsPhilips

Co tak naprawdę uczula?

Jednak zanim przystąpimy do obserwacji, warto wiedzieć, dlaczego psy w ogóle uczulają i czy powinniśmy być uważni tylko na ich sierść. "Wbrew powszechnej opinii u psów głównym źródłem alergenów wcale nie jest sierść, lecz złuszczony naskórek, który znajduje się na sierści i obecna w ślinie albumina osoczowa. Warto wiedzieć, że uczulać mogą też wydaliny psów - mocz, kał a nawet krew. Zaskoczeniem może być wiadomość, że sierść psów nie uczula. Objawy, które alergicy zgłaszają po kontakcie z sierścią są wywołane tak naprawdę znajdującymi się na niej alergenami właśnie naskórka lub śliny zwierzaka. Alergenem głównym wywołującym objawy jest lipokaina Can f1. Co ciekawe, jej wyższe stężenia obserwuje się u samców niż u samic niezależnie od rasy" – dodaje doktor Feleszko.

Ogranicz ekspozycję na alergeny

Jeśli testy skórne czy obserwacja symptomów pokażą, że to właśnie pies jest czynnikiem wywołującym uczulenie, aby złagodzić objawy niezbędne będzie ograniczenie kontaktu z alergenami. Na szczęście nie zawsze musi to oznaczać, że będziemy musieli oddać ukochanego psa.

PTA

"Jeśli jednak czworonóg zostanie z nami, trzeba zadbać o kilka rzeczy. Po pierwsze, często i dokładnie go kąpać – czysta sierść niesie mniej alergenów. Po drugie, często i dokładnie sprzątać, tak by sierść czy ślina psia nie zalegały w mieszkaniu. Po trzecie. warto zadbać o oczyszczanie powietrza. Dobre oczyszczacze z filtrami HEPA poradzą sobie z wyłapaniem z powietrza sierści z naskórkiem. Wybierajmy sprzęty cieszące się rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – te najskuteczniej radzą sobie z przygotowaniem zdrowego powietrza dla alergików"– zaleca dr Wojciech Feleszko.

Oczyszczone powietrze dzięki naturalnej, wieloetapowej filtracji

Oczyszczacz powietrza Philips AC3259, dzięki technologii wieloetapowej filtracji powietrza z wykorzystaniem filtra NanoProtect HEPA w skuteczny sposób usuwa alergeny z powietrza.

Filtracja HEPA to najlepszy standard filtrowania powietrza - HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) i oznacza, że filtr zatrzymuje 99,97 procent wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. Struktura prawdziwego filtra HEPA jest wystarczająco drobna, aby uchwycić wszystkie powszechne alergeny - takie jak sierść zwierząt, kurz, roztocza, pleśń, wszelkie pyłki - dzięki czemu naprawdę pomoże złagodzić objawy alergii. A w sezonie smogowym skutecznie wyfiltruje z powietrza szkodliwe cząsteczki PM2,5.

Filtr węglowy usuwa nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy.

Filtr wstępny wyłapuje większe zanieczyszczenia, takie jak włosy czy sierść czy fragmenty naskórka.

PhilipsPhilips

Stworzony z myślą o alergikach

W celu spersonalizowania i zoptymalizowania procesu oczyszczania powietrza oczyszczacze Philips posiadają specjalne tryby pracy automatycznej. Oprócz trybu ogólnego posiadają także, stworzony z myślą o alergikach, bardzo czuły na obecność alergenów w powietrzu tryb antyalergenowy. Kiedy oczyszczacz, za pomocą precyzyjnego czujnika, wykryje nawet najmniejszą zmianę w jakości powietrza oraz zwiększy swoją wydajność, aby skutecznie je oczyścić. Co więcej, na wyświetlaczu możemy zobaczyć, jaki jest obecnie poziom alergenów w pomieszczeniu, a wskaźnik LED, poprzez system kolorowych światełek, pokaże jaka jest jakość powietrza w naszym domu.

Oczyszczacz powietrza AC3259 posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz ECARF.

PhilipsPhilips

Monitoruj powietrze, gdziekolwiek jesteś

Aplikacja Air Matters, współpracująca z oczyszczaczami powietrza Philips, pozwala na zdalne włączanie i wyłączanie urządzenia oraz zmianę jego ustawień, gdziekolwiek jesteś. Umożliwia również monitorowanie jakości powietrza zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Aplikacja dostarcza informacji dotyczącej poziomu zanieczyszczenia powietrza smogiem oraz poziomu natężenia pylenia alergenów, takich jak pyłki brzozy, trawy, drzewa oliwnego, ambrozji, bylicy i olchy, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Źródło zdjęcia głównego: Philips

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta zapowiadają się bardzo ciepło. Temperatura będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nie zabraknie słońca, niestety jest też duże ryzyko, że pojawią się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Piątkowy poranek w prawie całym kraju przyniósł pogodną aurę, chociaż miejscami nadal mocno wiało. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, sprzyjające warunki będą towarzyszyć nam przez cały dzień, chociaż niewykluczone, że miejscami słabo pokropi deszcz.

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 29.03 przyniesie dużą ilość słońca. Opadów deszczu spodziewamy się w nielicznych miejscach i będą one słabe. Wiatr w porywach powieje mocno.

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy w części kraju będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Może osiągać w porywach prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że pojawią się też burze.

Porywy nawet do 90 km/h. Tutaj będzie niebezpiecznie

Porywy nawet do 90 km/h. Tutaj będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Chmura pyłu znad Sahary zawisła w czwartek nad Atenami. Wiele osób skarżyło się na trudności w oddychaniu. Sytuację pogorszyła wyjątkowo wysoka temperatura powietrza. Lekarze zaapelowali, by unikać przebywania na zewnątrz.

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Źródło:
AFP, ENEX

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Król ludu Maorysów wezwał do nadania wielorybom podobnych praw do istot ludzkich, aby zwiększyć ochronę tych ogromnych i majestatycznych zwierząt. Kilka lat temu w Nowej Zelandii osobowość prawną przyznano górze i rzece.

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W Niemczech pojawił się projekt ustawy, który ma zakazać hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Budzi on wiele kontrowersji wśród miłośników jamników. Petycja przeciwko ustawie, stworzona przez organizację kynologiczną, zebrała już ponad 15 tysięcy podpisów.

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Źródło:
CNN

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it

Mikroplastik przenika do gleby tak głęboko, że trafia nawet do próbek archeologicznych. Brytyjscy naukowcy znaleźli cząsteczki tworzyw sztucznych na głębokości ponad siedmiu metrów. Co ciekawe, niektóre zanieczyszczone próbki zostały pobrane w ubiegłym wieku, na długo przed rozpowszechnieniem się terminu "mikroplastik".

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Źródło:
CNN, University of York

Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Źródło:
New Scientist, Science X Network

Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Źródło:
PAP, Reuters, Pagina 12