Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 6°C -1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Igły w truskawkach. Panika,
  producenci wycofują owoce ze sklepów

  19-09-2018 11:36 Premier chce zaostrzyć kary

  W Australii odnotowano ponad 100 przypadków odnalezienia igieł w truskawkach. Niebezpieczne przedmioty pojawiły się w innych owocach. Policja prowadzi śledztwo, a premier zapowiada zaostrzenie kar za zanieczyszczanie żywności.

  Pod koniec zeszłego tygodnia, w wielu regionach Australii odnotowano zgłoszenia przypadki odnalezienia igieł w kupowanych w sklepach truskawkach. Do pierwszego z nich doszło w stanie Queensland. Łącznie odnotowano ponad 100 zgłoszeń.

  Policja bada, czy sprawcą jest jedna osoba, czy może jest to zorganizowany proceder jakiejś grupy. Ostrzega też naśladowców i tych, którzy zgłaszają fałszywe przypadki igieł w owocach. Grozi za to nawet 10 lat więzienia.

  Jak poinformowała policja z Nowej Południowej Walii, niebezpieczne przedmioty odnaleziono też w jabłku i bananie.

  "To wcale nie jest śmieszne"

  Najgroźniejszy przypadek dotyczył jednego z mężczyzn, który zjadł truskawkę z igłą w środku i został zabrany do szpitala. Pracownicy służby zdrowia zalecają, by kroić owoce przed ich spożyciem. Kilku plantatorów truskawek wycofało je ze sklepów. Strach dotarł także do Nowej Zelandii, tam w kilku sklepach także wycofano owoce, pochodzące od australijskich producentów.

  Walkę z zanieczyszczonymi truskawkami zapowiedział premier Australii, Scott Morrison. Z 10 do 15 lat chce zwiększyć karę pozbawienia wolności za zanieczyszczanie żywności niebezpiecznymi przedmiotami.

  - To wcale nie jest śmieszne, aby w ten sposób narażać życie ciężko pracujących Australijczyków - powiedział Morrison reporterom. - Jeśli robisz coś takiego, dopadniemy Cię i dosięgnie cię sprawiedliwość - dodał.

  Cios dla branży

  Ogromne straty mogą dotknąć australijskich plantatorów truskawek. Branża jest warta 160 milionów dolarów australijskich (około 115 milionów dolarów amerykańskich). Rolnicy przyjęli zapowiedź premiera z aprobatą i domagają się szybkiej reakcji. Boją się, że ten kryzys może odbić się niekorzystnie na całej branży.

  - To kosztuje nas wiele pieniędzy. Dziennie tracimy ponad 35 tysięcy dolarów amerykańskich - powiedział Gavin Scurr, plantator truskawek.

 • Psychicznie chory żart
  Jeśli winowajca zostanie złapany może nakarmić go takimi cudeńkami
  ~Mag /2018-09-20 11:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Słowacją i Rosj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...