Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 8°C 0°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Bądźcie bezpieczni".
  Trami zmierza w kierunku Japonii

  27-09-2018 14:08 Niesie wiatr i ulewy
  Tajfun Trami widziany z kosmosu NASA, ESA

  Trami sunie w kierunku Japonii. Żywioł osłabł i obecnie odpowiada kategorii drugiej w skali Saffira-Simpsona. Synoptycy ostrzegają jednak, że może przynieść intensywne opady deszczu i porywisty wiatr.

  Zgodnie z najnowszą prognozą Japońskiej Agencji Meteorologicznej tajfun Trami uderzy w wyspy Riuku w  sobotę o godzinie 6 lokalnego czasu. Na wyspach Kiusiu spodziewany jest natomiast w niedzielę o godzinie 6.

  Maksymalna prędkość wiatru, jaką niesie tajfun, dochodzi do 216 kilometrów na godzinę, a średnia do 162 km/h. Centrum Trami znajduje się w odległości około 300 kilometrów od bazy Kadena na wyspie Okinawa. Głównym zagrożeniem, jakie może spowodować jest porywisty wiatr i intensywne opady deszczu. Obecnie siła żywiołu odpowiada drugiej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

  Intensywne opady deszczu

  Po nadejściu tajfunu do Japonii pojawią się tam ulewne opady deszczu. W prefekturze Kagoshima, na wyspie Kiusiu, może spaść nawet 250-500 litrów deszczu na metr kwadratowy. Tak intensywne opady mogą doprowadzić do powstania lawin błotnych, powodzi i osunięć ziemi.

  - Tajfun może spowodować zagrażające życiu osunięcia ziemi. Kiedy ten system się porusza, zwiększa się intensywność deszczu - mówił w środę meteorolog z amerykańskiej stacji CNN Tom Sater.

  Tak wygląda z kosmosu

  W środę niemiecki astronauta Alexander Gerst zrobił zmierzającemu w kierunku Japonii tajfunowi niesamowite zdjęcia.

  "Jakby ktoś wyciągnął gigantyczny korek z planety. Spoglądając w oczy kolejnej zaciekłej burzy. Supertajfun kategorii piątej jest nie do powstrzymania i zmierza w kierunku Japonii i Tajwanu. Bądźcie bezpieczni!" - napisał na Twitterze Gerst w środę.

 • A Czy Polacy są tym razem przygotowani na ewentualny orkan?
  Czy może znów będą w panice podczas wichury wyrywać sobie z rąk baterie i świeczki w osiedlowych sklepikach??? Sezon na orkany tuż tuż...
  SurvivorMan /2018-09-27 06:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Victoria z rejonu Morz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...