Informacje
 • Zginęła samica jednego z najrzadszych tygrysów. Wpadła w sidła na dziką świnię

  28-09-2018 12:08 Straszna śmierć
  Po trzech latach od zamknięcia zginęła ponad połowa zwierząt Reuters

  Na Sumatrze, jednej z indonezyjskich wysp, łowca zastawił sidła na dziką świnię. W śmiertelną pułapkę wpadła jednak samica tygrysa sumatrzańskiego, gatunku zagrożonego wyginięciem. Spodziewała się potomstwa.

  Mieszkańcy wioski Muara Lembu w sumatrzańskiej prowincji Riau poinformowali lokalną agencję ochrony przyrody, że zauważyli uwięzionego w sidłach tygrysa. Jednak, kiedy ratownicy przyjechali na miejsce, nie znaleźli zwierzęcia. Udało się to dopiero kolejnego dnia, kiedy przeszukali ponownie teren. Tygrys leżał martwy, a brzuch miał ciasno owinięty liną. To ona spowodowała śmierć zwierzęcia.

  Szef lokalnej agencji ochrony przyrody zwrócił uwagę, że była to samica, która spodziewała się potomstwa. To bardzo smutna wiadomość, zwłaszcza, że cała populacja tygrysów sumatrzańskich wynosi około 400 osobników i liczba ta wciąż maleje.

  Największe zagrożenie? Człowiek

  Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody największym zagrożeniem dla tygrysów sumatrzańskich jest człowiek. Głównie ze względu na nielegalny handel częściami ciała tych zwierząt. Władze starają się zwalczać ten proceder. Zgodnie z ustawą przyjętą w Indonezji, za zabicie osobnika zagrożonego wyginięciem grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

  Drugi powód zmniejszenia się populacji tych wielkich kotów jest postępujące niszczenie ich siedlisk. Tygrysy muszą wtedy wędrować w poszukiwaniu żywności, a to zwiększa prawdopodobieństwo spotkania z ludźmi. Dochodzi do konfliktów - cierpią wtedy ludzie i zwierzęta hodowlane.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...