Informacje
 • Mobilizacja w Chinach. Nadciąga tajfun Kong-Rey

  05-10-2018 21:40 To 25 tajfun w tym roku
  Tajfun Trami widziany z kosmosu NASA, ESA

  Chińskie nadmorskie miejscowości przygotowują się na nadejście tajfunu Kong-Rey. Z większości portów usunięto już łodzie i ewakuowano pracowników. Służby zapowiadają wzmożenie patroli.

  Chińska prowincja Zhejiang przygotowuje się na nadejście kolejnego, bo 25. tajfunu w tym roku. Z portu Zingo-Zhoushan usunięto łodzie i ewakuowano 495 pracowników. W mieście Taizhou do portu powróciło już ponad 4800 łodzi rybackich i 600 statków pasażerskich, pozostałych 127 przewieziono do pobliskich obszarów wodnych.

  Pełna mobilizacja

  Od czwartku w większości zagrożonych obszarów wzmożono patrole. Władze obiecują, że zaangażują kolejne osoby do służby, wzmocnią monitoring i będą uważnie obserwować nadchodzące zagrożenie. Jednocześnie ostrzegają przed ryzykiem, jakim jest poruszanie się i podnoszenie kotwic.

  Mobilizacja trwa też w Zhoushan. W piątek rano czasu chińskiego odwołano wszystkie 85 tras statków. Zamknięto też większość malowniczych miejsc w mieście.

  Niebezpieczeństwo rośnie

  Tajfun Kong-Rey w piątek o godzinie 17 czasu chińskiego znajdował się około 360 kilometrów od Cheju w Korei Południowej. Najsilniejsze porywy wiatru sięgnęły około 126 kilometrów na godzinę.

  Prognozuje się, że oprócz rejonów Zhejiang, tajfun nawiedzi też Jiangsu i Tajwan. W piątek i sobotę spodziewane są tam silne porywy wiatru i gwałtowne ochłodzenie.

  W sobotę tajfun dotrze też do Korei Południowej, w tym również do Seulu. Wieczorem pojawią się obfite opady deszczu, które mogą być skutkiem miejscowych powodzi.

  Chińska Administracja Meteorologiczna (CMA) wydała w piątek rano czasu chińskiego niebieskie ostrzeżenie przed tajfunem Kong-Rey. W pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona, Kong-Rey został zakwalifikowany jako tajfun piątej kategorii.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...