Informacje
 • Żmije szukają kryjówek na zimę. "Często śpią razem z innymi gadami"

  05-10-2018 11:57 Zimują w norach i jamach
  Spotkał w lesie żmiję z dwiema głowami Sylwester Podlaski/Lasy Państwowe

  Żmije zygzakowate poszukują już miejsc do zimowania. W znalezionych norach pozostaną do połowy marca, a nawet do początków kwietnia.

  - Bytujące między innymi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim żmije zygzakowate poszukują miejsc, w których spędzą zimę. Zimują w norach i jamach położonych na głębokości od pół do dwóch metrów - powiedział Marek Holly, przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

  Temperatura wymusiła przegląd siedlisk

  - Żmije rozpoczynają poszukiwania, gdy termometry pokazują mniej niż 5-7 stopni Celsjusza. W zimową hibernację zapadną jednak dopiero wtedy, kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej zera - przypomniał Holly.

  Przyrodnik zaznaczył, że żmije zwracają uwagę na wybór swoich zimowisk.

  - W zimowych kryjówkach żmije często śpią razem z innymi gatunkami gadów, na przykład z  jaszczurkami i zaskrońcami - powiedział Holly.

  Nory wybrane przez gady położone są z dala od miejsc zalewanych okresowo, potoków czy rzek.

  - Podtopienia w okresie hibernacji są dla nich groźne. Mogą wtedy zginąć - zauważył Holly.

  Żmiję można spotkać w wielu miejscach

  Żmija zygzakowata, obok zaskrońca, należy do najbardziej pospolitych bieszczadzkich węży. Gady, jako zwierzęta zależne od ciepła słonecznego, bytują zazwyczaj na południowych stokach wzgórz rzadko porośniętych krzewami. Można je spotkać na obrzeżach lasów, na leśnych drogach czy nasłonecznionych brzegach rzek i strumieni. Żmije zygzakowate bytują również na rumoszu skalnym, aż po strefę połonin.

  Wyróżniamy trzy odmiany barwne żmij: brązową, srebrzystą i czarną. Wszystkie mają jasnoczerwoną tęczówkę oka, przeciętą wąską i pionową źrenicą. Ważnymi cechami rozpoznawczymi tych zwierząt są między innymi zygzak na grzbiecie i znak przypominający "x" na trójkątnej głowie. Do znaków szczególnych należą również wyraźne przewężenie szyjne, krępy tułów i krótki ogon.

  Pożyteczne gady

  Żmije są bardzo pożytecznymi zwierzętami, gdyż w ciągu swojego życia tępią ogromną liczbę gryzoni. W Polsce, ze względu na coraz rzadsze występowanie, podlegają całkowitej ochronie. Człowiek ukąszony przez żmiję wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...