Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 13°C 5°C Mgła
zwiń
Informacje
 • Huragan Michael uderzył we Florydę. Trump: "Niech Bóg was błogosławi"

  10-10-2018 21:56 Wiało do 250 kilometrów na godzinę
  Huragan Michael przybiera na sile TVN24

  Huragan Michael jako żywioł czwartej kategorii dotarł w środę wieczorem do wybrzeża Florydy. Prędkość wiatru osiągnęła maksymalnie 250 kilometrów na godzinę. Setki tysięcy osób ewakuowano. Jedna osoba została ranna.

   

  Narodowe Służby ds. Huraganów (NHC) poinformowały około godziny 21.30, że prędkość wiatru towarzysząca huraganowi Michael wyniosła 240 kilometrów na godzinę. Niespełna dwie godziny wcześniej dochodziła do 250 km/h.

  Żywioł klasyfikuje się jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

  Jedna osoba została ranna

  Gałąź jednego z powalonych drzew przebiła się przez okno domu i raniła w głowę kobietę - poinformował w środę wieczorem szeryf hrabstwa Franklin AJ Smith.

  Na pomoc wezwano karetkę, jednak wszystkie ambulansy zostały wcześniej ewakuowane. Nie odpowiedziano na wezwanie. Władze wcześniej ostrzegały mieszkańców, że służby ratunkowe mogą być niedostępne.

  - Nie mamy żadnej karetki, żeby przyjechała na pomoc. Policja robi wszystko, co może - zapewnił Smith.

  Nie wiadomo, w jakim stanie jest kobieta.

  "Jesteśmy z wami, Florydo!"

  Michael dotarł do Florydy przed godziną 20 czasu polskiego. Oznacza to, że co najmniej połowa oka huraganu znalazła się nad lądem.

  Wsparcie dla mieszkańców Florydy deklaruje prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. - Niech Bóg was błogosławi - powiedział na antenie CNN. Wcześniej napisał na Twitterze: "Jesteśmy z wami, Florydo!".


  Najsilniejszy od 26 lat

  Jak tłumaczył meteorolog CNN Brandon Miller, Michael jest najsilniejszym huraganem, jaki uderzył w kontynentalne Stany Zjednoczone od 26 lat. W 1992 roku do lądu dotarł huragan Andrew. Maksymalna prędkość wiatru, którą odnotowano wynosiła 282 km/h.

  Ciśnienie w centrum Michaela wynosiło 919 hPa, czyni go trzecim co do głębokości ośrodkiem barycznym w historii.

  Nie zbliżajcie się do oka huraganu

  Michael postępuje w głąb lądu. W środę około godziny 21 czasu polskiego jego centrum znalazło się nad hrabstwami Bay i Calhoun. - Wszystkim na tym obszarze przypominamy, żeby nie ośmielali się zbliżać do relatywnie spokojnego oka huraganu. Niebezpieczny wiatr bardzo szybko przybierze na sile, jak tylko oko się przesunie - przestrzegło NHC.

  Na Florydzie w hrabstwie Gadsden na drogach leży wiele powalonych drzew. Woda zalała odcinek autostrady nr 98. Ponad 77 tysięcy odbiorców z północno-zachodniej Florydy nie ma prądu.

  Przed godziną 18 w środę zamknięto most łączący ze stałym lądem wyspę Saint George.

  Narodowe Służby Pogodowe (NWS) z Tallahassee na Florydzie wydały ostrzeżenie przed "ekstremalnie silnym wiatrem" dla trzech hrabstw regionu Florida Panhandle - Gulf, Southern Bay i Southwestern Franklin.


  Wyświetl ten post na Instagramie.

  The wind is now 140 and we can barely see anything

  Post udostępniony przez Tessa Talarico (@talarico.tessa)   
   


   


   

   

  Siła wynika z "wyjątkowo ciepłej" wody

  - Michael jest taki silny, ponieważ temperatura wody, nad którą się przesuwa jest bardzo wysoka, ma 29 stopni Celsjusza - tłumaczyła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że to właśnie jesienią w tych regionach woda jest najcieplejsza, jednak 29 stopni to "wyjątkowo ciepło".

  Michael jest bardzo głębokim cyklonem, ciśnienie atmosferyczne w jego centrum wyniosło 919 hPa. Dla porównania - ciśnienie normalne na poziomie morza określa się na poziomie 1013 hPa.

   

  Nawet 300 litrów deszczu

  Jednym z zagrożeń, jakie niesie huragan Michael, są intensywne opady deszczu. Te spodziewane są na Florydzie, w Alabamie, Georgii, Karolinie Północnej i Południowej oraz Wirginii. W niektórych miejscach może spaść do 300 litrów deszczu na metr kwadratowy.

  Poziom wody w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeża Florydy może przekroczyć stan normalny nawet o 4,3 metra. Fale mogą osiągać wysokość do czterech metrów.

  Amerykańskie Narodowe Służby Pogodowe ostrzegły w środę, że mogą występować także tornada.

  "Czas na ewakuację minął"

  Na całej Florydzie obowiązuje stan wyjątkowy. Pozwoli to na szybsze reagowanie na zniszczenia wywołane żywiołem, między innymi dzięki dostępowi do pieniędzy federalnych.

  - Czas na ewakuację z wybrzeża minął - napisał w środę rano Scott na Twitterze. - Jeśli zdecydowaliście się zostać w rejonie objętym ewakuacją, musicie natychmiast szukać schronienia - podkreślił.

  Według The Associated Press, cytowanej przez ABC News, z 18 hrabstw Florydy ewakuowano już prawie 400 tysięcy osób. Opuszczenie domów zalecono ponad dwóm milionom mieszkańców stanu. Ludzie próbują zgromadzić zapasy jedzenia i wody. W sklepach utworzyły się kolejki, ale wiele półek w hipermarketach jest już pustych. Na stacjach benzynowych panuje tłok.

  Ci, którzy pozostają na miejscu, próbują zabezpieczyć swój dobytek za pomocą drewnianych płyt, którymi zabijają okna. W wielu miejscach ułożono wały z worków piasku, które mają uchronić mieszkańców przed powodzią.

  - Pamiętajcie, że możecie odbudować swój dom, ale nie odbudujecie swojego życia. Potraktujcie to poważnie - podkreślił Scott.

  Posłuchaj Tomasza Wasilewskiego o huraganie Michael

  Kraj jest "dobrze przygotowany"

  We wtorek prezydent USA Donald Trump zapewnił, że kraj jest "bardzo dobrze przygotowany na nadejście huraganu".

  - Zobaczycie zniszczoną infrastrukturę, doświadczycie przerw w dostawie prądu, a praca służb będzie zakłócona przez huragan Michael. Czas na przygotowania jest teraz - mówił we wtorek Jeffrey Byard z Rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

  Stan wyjątkowo ogłoszono również dla 108 hrabstw w stanie Georgia oraz dla Alabamy. Mieszkańcom nie zalecono ewakuacji.

  Gubernator Georgii Nathan Deal zaznaczył, że ostrzeganie ludzi przed groźnymi zjawiskami skutkuje, iż traktują je poważnie.  - Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak silnych huraganów jak ten, który zmierza w naszą stronę i intensywności, z jaką uderzy w nasz stan. Nie będzie łatwo uniknąć zniszczeń. To będą poważne zniszczenia, a ochrona życia powinna być priorytetem. Chrońcie siebie. Chrońcie swoje rodziny. Pomagajcie tym, którzy potrzebują waszej pomoc - apelował Deal.

  Ulewy na Kubie

  We wtorek Michael przyniósł zniszczenia na Kubie. Towarzyszył mu ulewny deszcz i silny wiatr. Żywioł zamienił ulice w rwące potoki, niektóre miasta nie mają prądu. Lokalne władze poinformowały, że w ciągu zaledwie kilku godzin w niektórych miejscach spadło 100-127 litrów deszczu na metr kwadratowy. Żywioł przeszedł przez wąskie cieśniny pomiędzy półwyspem Jukatan a najbardziej wysuniętą na zachód kubańską prowincją Pinar del Rio.

  Trasa huraganu

  Po uderzeniu we Florydę Michael będzie się przemieszczał na północny wschód. Szybko przesunie się nad Georgię, gdzie będzie klasyfikowany jako huragan pierwszej kategorii. W czwartek i piątek Michael przejdzie nad Karoliną Północną i Południową. W piątek rano, już jako burza tropikalna, opuści ląd na wysokości granicy Karoliny północnej i Wirginii.

  Michael będzie się następnie przemieszczał na północny wschód. W poniedziałek rano może zbliżyć się do wybrzeży Irlandii.
 • PYTANIE, KTÓRY BÓG???
  ...Bo jeśli mowa o tym biblijnym... No to właśnie błogosławi... Za pomocną huraganu!!! A jak!!! On przecież uwielbia takie rozrywki a sama Biblia aż pęka w szwach od opisów gnębienia ludzi przez biblijnego Boga... No, ale żeby to wiedzieć, trzeba najpierw przeczytać Biblię... A tego nigdy nie zrobiło 90% jej czcicieli.
  SurvivorMan /2018-10-10 22:32
 • Wypowiedź Trampa.
  Dziwny kraj ta Ameryka!
  Chcę nieśmiało zauważyć, że w Polsce mówi się w takich sytuacjach: Niech Bóg ma Was w swojej opiece.
  j1940 /2018-10-10 21:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...