Informacje
 • Pijany spada z drzewa, a potem trafia na "izbę wytrzeźwień"

  16-10-2018 20:07 Nowa Zelandia wybrała ptaka roku

  Garlica maoryska - ptak, który bywa pod wpływem alkoholu

  Michael Hamilton

  "Niezdarnym, pijanym, żarłocznym i olśniewającym" określa się stworzenie, które wygrało nowozelandzki plebiscyt na ptaka roku 2018. Poznajcie garlicę maoryską.

  Garlica maoryska jest endemicznym gołębiem Nowej Zelandii. Tego drugiego co do wielkości gołębia na świecie (garlica maoryska dorasta do 55 centymetrów i waży do 850 gramów) wyróżniają nie tylko rozmiary. Jego zachowania bywają komiczne.

  "Pije" i się "obżera"

  Zdarza się, że po zjedzeniu fermentujących owoców garlica maoryska znajduje się w stanie upojenia alkoholowego - i to tak dużego, że spada z drzewa. Latem, kiedy gnijących owoców jest pod dostatkiem, niektóre osobniki trafiają na "izbę wytrzeźwień" w centrach opieki nad dzikimi zwierzętami.

  Ponieważ garlica maoryska jest duża, potrafi zjeść cały owoc naraz. To ważne dla flory Nowej Zelandii, bo gołąb wydalając, rozsiewa nasiona roślin.

  Tytuł ptaka roku 2018 nadano garlicy maoryskiej w głosowaniu, które od 14 lat organizuje Królewskie Stowarzyszenie Ochrony Lasów i Ptaków Nowej Zelandii (Royal Forest and Bird Protection Society of New Zealand). Spośród 48 tysięcy wszystkich głosów prawie sześć tysięcy przypadło "niezdarnej, pijanej, żarłocznej i olśniewającej" zwyciężczyni.

  Jedna trzecia gatunków zagrożona wyginięciem

  Plebiscyt ma na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa Nowej Zelandii na temat zamieszkujących ją ptaków. Choć garlica maoryska nie jest zagrożona, to aż jedna trzecia ze 168 gatunków ptaków Nowej Zelandii może wyginąć.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...