Informacje
 • Katastrofa czai się u wybrzeży Sycylii

  29-10-2018 10:50 Etna może wpaść do Morza Śródziemnego
  Kilauea pluje lawą (nagranie z 23 maja 2018 roku) Reuters Archiwum

  Etna to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Nowe badania wskazują, że oprócz zagrożenia kolejnymi wybuchami lawy, zsuwa się ona w kierunku Morza Śródziemnego. To może spowodować ogromne tsunami.

  - Etna to potężny wulkan, więc grawitacja ściąga ją do dołu - powiedziała Morelia Urlaub, naukowiec z niemieckiego Centrum Badań Oceanicznych GEOMAR Helmholtz. - Może rozszerzać się w kierunku morza i nic nie może jej zatrzymać - dodała.

  Tsunami, które zostałoby wywołane wpadnięciem Etny do morza, mogłoby zniszczyć wschodni region Morza Śródziemnego.

  Nawet cztery centymetry w ciągu kilku dni

  Proces obsuwania się Etny znany jest naukowcom od lat 90. ubiegłego wieku. Urlaub, wraz z innymi badaczami, za pomocą podwodnych sensorów zbadali południowo-wschodnią część góry, aby dowiedzieć się więcej o tajemniczych ruchach tego wulkanu.

  Zgodnie z badaniami Urlaub, Etna zwykle przesuwa się od dwóch do trzech centymetrów rocznie. Jednak, według najnowszych badań, opublikowanych 10 października w piśmie "Science Advances", sensory użyte przez naukowców pokazały, że proces zsuwania się Etny do morza przyspiesza, kiedy pod wulkanem zbiera się płynna magma. Tak było między innymi podczas erupcji w 2017 roku. Wtedy sensory zanotowały czterocentymetrowe obsunięcie w ciągu dwóch dni.

  Podczas badań wykryto także ruchy pod częściami góry, leżącymi pod wodą, z dala od bijącego lawą serca Etny. To może sugerować, że samo występowanie magmy nie zwiększa obsuwania się wulkanu.

  - Jeśli wzrastający poziom magmy powodowałby obsuwanie wulkanu, to największego obsunięcia moglibyśmy się spodziewać bardzo blisko źródła magmy. Nasze badania pokazują jednak, że ruchy Etny są większe z dala od niego - tłumaczy Urlaub.

  Co drzemie pod Etną

  - To będzie bardzo niepokojące, jeśli miałoby się wydarzyć, ale muszę podkreślić, że absolutnie nie mamy się teraz czym przejmować. Musimy poznać lepiej mechanizmy rządzące Etną, aby móc dokonać oceny potencjalnego ryzyka w przyszłości - powiedział geolog John Murray z Uniwersytetu Otwartego w Wielkiej Brytanii.

  W historii mieliśmy już do czynienia z katastrofalnym w skutkach zapadaniem się wulkanów. Jedno z nich miało miejsce w maju 1980 roku. Góra Mount St. Helens w stanie Waszyngton w USA zapadła się po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5,1. Skutki tego zdarzenia zostały nazwane przez Amerykańskie Służby Geologiczne (USGS) "największą lawiną śmieci i osadów w historii naszej planety". Zginęło wtedy 57 osób, a straty wyniosły ponad 1,1 miliarda dolarów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...