Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 11°C 7°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Silny wiatr na południu Polski.
  Niemal tysiąc interwencji strażaków

  31-10-2018 08:42 Wiało do 155 kilometrów na godzinę
  W Tatrach szaleje halny TVN24

  W związku z silnym wiatrem, który wiał na południu Polski, straż pożarna interweniowała 951 razy. Prądu nadal nie ma ponad półtora tysiąca gospodarstw domowych.

  Jak poinformował w środę rano rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, najwięcej interwencji, bo aż 373, odnotowano w województwie dolnośląskim. 143 zgłoszenia przyjęto w woj. opolskim i 116 w śląskim. Nikt nie został ranny.

  W większości przypadków interwencje dotyczyły usuwania połamanych i powalonych drzew. W kilku uszkodzone zostały elementy konstrukcyjne budynków.

  Jak podkreślił Frątczak, rano zmniejszyła się liczba gospodarstw pozbawionych prądu. Obecnie bez dostaw energii pozostaje 1 606 odbiorców. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa najwięcej przypadków jest w województwie dolnośląskim (970), małopolskim (470) i opolskim (166).

  Wietrzne dni

  Halny to regionalna nazwa dla wiatru fenowego, stosowana jedynie w Tatrach. Fen to wiatr zstępujący z grzbietów górskich w doliny, który niesie duże zagrożenie. We wtorek najsilniejsze porywy odnotowano na Kasprowym Wierchu. Wiatr rozpędził się tam do 155 kilometrów na godzinę.

  Wieje, choć słabiej, także w środę. W wysokich partiach Tatr porywy osiągają prędkość 80 kilometrów na godzinę, w Sudetach 70 km/h, a w obszarach podgórskich 40-50 km/h. W centrum kraju wieje słabo i umiarkowanie.

  Według synoptyków w czwartek w całym kraju porywy wiatru osiągną prędkość 60-80 km/h, ale w Wysokich Tatrach może powiać nawet powyżej 100 km/h. W kolejnych dniach wiatr będzie się uspokajać.

  Sprzątanie po halnym

  - Wszystkie punktu wejściowe na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) są już otwarte, a ze szlaków są sukcesywnie usuwane połamane drzewa i gałęzie. Halny przestał wiać, a w Tatrach mamy piękną pogodę - powiedziała w środę Paulina Kołodziejska z TPN.

  Halny spowodował gwałtowne ocieplenie w górach i szybkie topnienie śniegu, który leży jedynie miejscami w żlebach i miejscach zacieniony powyżej 1600 metrów nad poziomem morza.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu Victoria z rejonu Isla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...