Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 8°C 0°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Potężne pożary trawią Kalifornię. "Dom można odbudować, ale życia nie da się przywrócić"

  12-11-2018 08:14 Zginęło co najmniej 31 osób
  Miasto Paradise przed i po pożarze Camp Biuro szeryfa hrabstwa Butte/Google Maps

  Kalifornia zmaga się z niszczycielskimi pożarami. Zginęło co najmniej 31 osób. Władze obawiają się jednak, że ofiar może być znacznie więcej, gdyż blisko 230 osób jest zaginionych. Szalejące pożary napędza "diabelski wiatr", a walczy z nimi ponad osiem tysięcy strażaków.

  W Malibu w aglomeracji Los Angeles w Stanach Zjednoczonych odkryto w piątek zwęglone szczątki dwóch ofiar pożarów. Jak poinformowała w niedzielę policja, w ostatnich dwóch dniach w południowej Kalifornii nie znaleziono kolejnych ciał.

  Sześć ciał znaleziono natomiast w Paradise na północy stanu. Tam też jest najwięcej ofiar - 29. Ogień zamienił w dymiące ruiny to 27-tysięczne miasto i rozszerzył się na jego okolice. Łączna liczba ofiar wzrosła do 31.

  Paradise w ogniu

  W Paradise pracuje pięć zespołów poszukiwawczych. Władze utworzyły także mobilne laboratoria genetyczne i antropologiczne, które mają pomóc w identyfikacji ofiar pożaru - jednego z najbardziej niszczycielskich i tragicznych w skutkach w historii stanu Kalifornia. Miejscowy szeryf, Kory Hornea, powiedział, że w niektórych przypadkach "jedyne szczątki, jakie zdołaliśmy znaleźć, to kości lub fragmenty kości". W mieście łącznie zniszczeniu uległo ponad 6700 budynków.

  Ciepły i suchy wiatr ma utrudniać gaszenie pożaru co najmniej do wtorku. Porywy wiatru, zwanego też "diabelskim wiatrem", w Południowej Kalifornii mogą osiągać prędkość nawet 113 kilometrów na godzinę. Dodatkowo, w niektórych miejscach od 210 dni nie spadła ani jedna kropla deszczu, co sprzyja  wybuchaniu pożarów - podała straż pożarna w niedzielę.

  - Wiatr nie przestaje wiać. Dom można odbudować, ale życia nie da się przywrócić - powiedział Daryl Osby z hrabstwa Los Angeles.

  - Skala rozprzestrzeniania się żywiołu jest niespotykana - poinformował Mark Lorenzen, komendant straży pożarnej w hrabstwie Ventura.

  Osiem tysięcy strażaków na miejscu

  Jak podała policja, w południowym regionie objętym pożarami odnotowano przypadki szabrownictwa.

  Z trzema dużymi pożarami, które szaleją na północy i południu Kalifornii, walczy ponad osiem tysięcy strażaków.

  Jak pisze agencja AP, susza, przypisywana zmianom klimatycznym, cieplejsza pogoda i wkraczanie budownictwa mieszkaniowego głębiej w lasy doprowadziły do tego, że sezonowe pożary roślinności w Kalifornii stały się bardziej niszczycielskie, rozpoczynają się wcześniej i trwają dłużej.

  Spłonęło Westworld

  W Malibu spłonęło wiele luksusowych rezydencji, w tym gwiazdy Hollywood, aktora Gerarda Butlera. Zniszczona została też posiadłość Caitlyn Jenner, transseksualnej adwokat i byłej atletki.

  Wśród terenów strawionych przez ogień znajduje się także ranczo "Paramount Ranch" słynne z amerykańskich filmów i seriali. W ostatnim czasie na jego terenie kręcono zdjęcia do dwóch sezonów serialu "Westworld". Produkcja została wstrzymana, a teren został ewakuowany.

  W latach dziewięćdziesiątych ranczo służyło jako plan zdjęciowy do serialu "Doktor Quinn", a w 2014 roku do filmu "Snajper" Clinta Eastwooda.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...