Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C -1°C -2°C Przelotne opady śniegu
zwiń

Informacje

 • "Przy takim zanieczyszczeniu,
  w Paryżu ogłoszono by alarm"

  12-11-2018 21:18

  W samym Krakowie dymi jeszcze 6-8 tysięcy pieców węglowych

  Polacy nie mają się do kogo zwrócić w kwestii smogu TVN24

  Poniedziałkowe normy jakości powietrza w wielu miejscach Polski pozostawiają wiele do życzenia. To już kolejny dzień, kiedy smog dusi, między innymi mieszkańców Krakowa. W przedszkolach często to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci danego dnia wyjdą na spacer. Materiał "Faktów po południu" TVN24.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ.

  - Od kilku dni smog dusi krakowian. Sytuacja jest poważna. Przy takim poziomie zanieczyszczenia, w Paryżu ogłoszono by alarm smogowy - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

  Bezwietrzna, wilgotna aura sprzyja powstawaniu smogu. Zanieczyszczenia i toksyny pochodzące ze spalania w piecach węglowych pogarszają sytuację.

  Piece i samochody

  - W samym Krakowie dymi jeszcze sześć do ośmiu tysięcy pieców węglowych. Wokół Krakowa tych pieców dymi ponad 40 tysięcy i niestety te zanieczyszczenia spływają do Niecki Krakowskiej - dodaje Dworakowska. Mieszkańcy w takich piecach spalają praktycznie wszystko - od plastiku po meble. Kolejną istotną przyczyną zanieczyszczeń mogą być niedrożne przewody kominowe.

  Wzmożony ruch samochodowy również utrudnia walkę ze smogiem.

  - Codziennie do Krakowa wjeżdża około 250 tysięcy samochodów. Po to zbudowaliśmy sieć parkingów na obrzeżach miasta, aby ludzie mogli tam samochód zostawić, potem przesiąść się do darmowej już wtedy komunikacji - tłumaczy Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

  Od smogu zależy spacer przedszkolaków

  Smog jest niebezpieczny szczególnie dla najmłodszych. W wielu krakowskich przedszkolach to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci wyjdą na spacer.

  - Wdychanie smogu może skutkować między innymi wolniejszym rozwojem psychicznym. Mówi się też, że niektóre zanieczyszczenia i pyły mogą przedostawać się do mózgu i krwiobiegu, a następnie dokonywać poważnych szkód - ostrzega profesor Wojciech Hanke, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia środowiskowego.

  Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych miast skarżą się, że w dni z dużym stężeniem szkodliwych pyłów odczuwają trudności oddechowe, niewyspanie, przewlekły katar, zawroty głowy i bóle migrenowe.

  Smog może wpłynąć na długość naszego życia. - Na skutek odkładania się niezdrowych substancji w organizmie na Śląsku ludzie żyją krócej średnio o dziewięć miesięcy - twierdzi Patryk Białas ze Stowarzyszenia Bomiasto.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...